جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 02:26

متخصصان علوم روانشناختی در مطالعات جدید خود به نقش یک هورمون در کمک به درمان افسردگی و اختلال دوقطبی پی برده اند.
به گزارش دارو غذا به نقل از ایسنا،گروهی از متخصصان در اروپا دریافتند که هورمون اریتروپوئیتین به بهبود کارایی ذهنی وادراکی در بیماران مبتلا به این دو نوع اختلال روانی کمک میکند.اگرچه در این مطالعه نقشی در بهبود کیفیت زندگی این بیماران نداشته است.
EPO پروتئینی است که در کلیه تولید میشود و در تولید گلبولهای قرمز و افزایش ظرفیت خون در حمل اکسیژن بیشتر ،نقش دارد.این هورمون در تولید داروهای نیروزا برای ورزشکاران نیز مصرف دارد.
به گزارش یونایتدپرس،هورمون ایتروپوئیتین همچنین برای درمان کم خونی استفاده میشود.نتایج این مطالعه در مجله اروپایی "نوروسایکو فارماکولوژی" منتشر شده است.
محققان در این مطالعه تاکید کردند:به رغم مشاهده اثرات مثبت و درمانی این هورمون هنوز مصرف آن برای این بیماران توصیه نمیشود تا زمانیکه مطالعه گسترده تر در این خصوص انجام شده و دوز مناسب و دفعات مصرف دارو و سایر احتیاط های لازم در نظر گرفته و تایید شوند.
متخصصان امیدوارند در آینده بتواندد از این هورمون برای کمک به درمان افسردگی و اختلال دو قطبی استفاده کنند.

دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 22:45

به مناسبت سالگرد امیرکبیر، به مطلبی پیرامون او و اقدامش پیرامون راه اندازی دارالفنون که به نوعی به توسعه علم و دانش در تمام علوم و البته پزشکی شد، می پردازیم.

دارُالفُنون نام مدرسه‌ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین‌شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. در نوشته‌های ایرانی، تا دیرزمانی همهٔ دانشگاه‌های خارجی را دارالفنون می‌خواندند. ساختمان دارالفنون در خیابان ناصرخسرو در مرکز شهر تهران جای گرفته است.

امیرکبیر پس از سفر به روسیه، متوجه نیاز فوری کشور به مرکز آموزش عالی گردید. لذا از ابتدای صدارت خود، برای ایجاد این مرکز تلاش کرد. ولی متأسفانه هیچ‌گاه شاهد افتتاح آن نشد. چرا که نخستین دسته از اساتید به سرپرستی دکتر یاکوب ادوارد پولاک، دو روز پس از دست‌گیری و تبعید امیرکبیر به تهران رسیدند و با استقبال گرمی مواجه نشدند. قریب ۱۴ سال پس از تاسیس مدرسه عالی دارلفنون و کمی پس از مدرسه ابتدائی رشدیه تبریز، مدرسه شوکتیه بیرجند سومین مدرسه از نوع مدارس جدید در ایران محسوب می‌شود که به دنبال آن دبیرستان شوکتیه و مدارس دشت بیاض نهبندان، سربیشه، خوسف و دبستان دخترانه شوکتی افتتاح گردید.

ورود استادان اتریشی

معلمان اتریشی در ۲۷ محرم سال ۱۲۶۸ هجری قمری دو روز پس از عزل امیرکبیر به تهران رسیدند. با وجود این امیرکبیر سفارش آن‌ها را به جان داود خان کرد و گفت چندان که می‌توانی به آنان مهربانی کن و نگذار ناراحت و پراکنده خاطر شوند. ناصرالدین شاه نیز از ورودشان با خبر و خوشحال شد و داودخان را به اعطای حمایل سرخ سرتیپی مفتخر کرد. گویا استقبال خوب و شایانی از اساتید اتریشی به عمل نیامده‌است. دکتر یاکوب ادوارد پولاک، از جمله آن استادان، سرگذشت پذیرایی سرد ایرانیان را این گونه نوشته‌است:

    ما در ۲۴ نوامبر ۱۸۵۱ به تهران وارد شدیم. پذیرایی سردی از ما نمودند. کسی به پیشواز ما نیامد و اندکی پس از آن آگاه شدیم که در این میانه اوضاع دگرگون شده‌است و چند روز پیش از ورود ما، در پی کارشکنی‌های درباریان و به ویژهٔ دسیسه‌های مادر شاه، که از دشمنان سر سخت امیرنظام بود، میرزا تقی‌خان از کار بر کنار شده بود. اما همین‌که امیر از ورود ما آگاه شد، به میرزا داوودخان گفته بود این نمساوی‌های بیچاره را من به ایران آورده‌ام. اگر سر کار بودم، اسباب آرامش آن‌ها را فراهم می‌کردم، اما اکنون نگرانم به آنان خوش نگذرد. سعی کن کارشان رو به راه شود.

گشایش

دارالفنون در روز یکشنبه ششم دی ماه ۱۲۳۰ برابر با پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با ۳۰ نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.

در روزنامه وقایع اتفاقیه آمده‌است:

    در روز یکشنبه پنجم ماه ربیع نخستین از سال ۱۲۶۸ هجری مطابق سنه خامسه از جلوس سعادت مانوس، مدرسه مبارکه دارالفنون، واقعه در ارک محروسه تهران که بنا و انشاء از سال سابق شروع شده بود بر حسب امر فرمان مطاع افتتاح گردید و از آن تاریخ علوم مستظرف و فنون مستحدث و صنایع مستغرب که حکمای اروپا اساس آن‌ها را در ظرف چندین قرن برپا ساخته بودند در این تأسیس با تقدیس انتشار همی گرفت و اشتهار همی پذیرفت.

در آن زمان هفت معلم اتریشی، آموزش محصلینی را که اغلب از خانواده‌های مهم و بانفوذ بودند، بر عهده داشتند. با وجود آغاز به کار مدرسه عملیات ساختمانی آن تا سال ۱۲۶۹ هجری قمری ادامه داشت. در سال ۱۳۰۴ قمری نیرالملوک وزیر علوم تالار نمایشی در مدرسه ساخت تا مکانی برای اجرای تئاتر باشد. از آن زمان درِ اصلی مدرسه در خیابان همایون بسته و دری به خیابان ناصریه سابق و ناصر خسرو فعلی گشوده شد. بعدها با اعتراض سفیر انگلستان به ملیت اتریشی این افراد، چند استاد ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی نیز به این افراد اضافه شدند. سه استاد ایرانی طب، عربی و جغرافیا و یک استاد فرانسوی مقیم ایران نیز بزودی به این جمع افزوده شدند.

نامگذاری

از نامه‌های به جا مانده از امیرکبیر و مندرجات روزنامه وقایع اتفاقیه و اسناد دیگر برمی آید در آغاز نام خاصی برای این واحد آموزشی در دست ساخت در نظر نگرفته بودند و از این بنا با عناوین «مدرسه، مدرسه جدید، مکتبخانه پادشاهی، تعلیم خانه، معلم خانه و مدرسه نظامیه» یاد شده‌است. در آخرین نامه‌ای که امیرکبیر به سفیر ایران در روسیه برای پیگیری جذب استادان اروپایی می‌نویسد، از این بنا به عنوان مدرسه نظامیه یاد می‌کند.

ریشه‌شناسی واژه دارالفنون

در منابع پیش و پس از تأسیس دارالفنون، به خصوص در خاطرات دانش‌آموختگان اروپا به واژه دارالفنون برمی خوریم. اینان زمانی که از دانشگاه‌های اروپایی نام می‌برند آنها را دارالفنون می‌نامند؛ مانند دارالفنون پاریس و دارالفنون لندن. واژه دارالفنون ترجمه Polytechnique فرانسوی یا Polytechnic انگلیسی است که عثمانی‌ها آن را به عربی ترجمه کردند و با همین لفظ وارد زبان فارسی شد.

پنج شنبه, 29 مهر 1395 ساعت 00:52

مجلس آرا از برگزاری همایش نانو با حضور کشورهای خارجی خبرداد وگفت: فرهادی، مهمان ویژه افتتاحیه خواهد بود.

 

صبح امروز، نشست خبری ششمین همایش ملی علوم و فناوری نانو در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.در این نشست، محمدحسین مجلس آرا دبیر ششمین همایش ملی علوم و فناوری نانو، گفت: این کنفرانس هفته آینده در روزهای ۵، ۶ و ۷ آبان‌ماه در محل پردیس خوارزمی کرج برگزار می شود. همایش هر دوسال یک بار با همکاری یکی از دانشگاه ها برگزار می گردد که امسال دانشگاه خوارزمی همکار ما در برگزاری این همایش است.
وی ادامه داد: برای برگزاری این همایش اقداماتی از جمله تشکیل کمیته های اجرایی و علمی برنامه ریزی برای تشکیل نمایشگاه و جلسات مختلف و دعوت از سخنرانان انجام شد و همزمان با این همایش
۱۰ کارگاه برگزار می شود. همچنین بطور همزمان دو امتحان ملی و بین المللی بدون هیچ هزینه در حوزه فناوری تشکیل می شود.
مجلس آرا در خصوص محورهای همایش توضیح داد:در این همایش محورهایی نظیر نانوفیزیک، نانو الکترونیک، نانو محاسبات و نانو پزشکی ، نانو دارویی و همه حوزه های مرتبط بانانو بررسی می شوند
۷۵۰مقاله به طور کلی به دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد ۵۰۰ مقاله پذیرفته شده است و بناشده که این ۵٠٠ مقاله به صورت شفاهی یادر قالب پوستر ارائه شود.
مجلس آرا به حضور کشورهای خارجی در کنفرانس اشاره کرد وگفت: در این همایش متخصصانی از کانادا، انگلستان، کرواسی، مالزی ، هندوستان، ترکیه و عراق حضور دارند و در مراسم افتتاحیه فرهادی وزیر علوم در کنار سایر مسئولان این وزارتخانه، نظیر سالارآملی به همراه
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری «سعید سرکار»، حضور خواهند داشت.
وی در پایان گفت: درکنار همایش، نمایشگاه دستاوردهای نانو، نیز برگزارمیشود و رادیو نانو به دو زبان انگلیسی و فارسی اطلاعات را به علاقمندان ارائه می دهد.

منبع: خبرگذاری علمنا

پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 21:45
اولین سمپوزیوم بین المللی سرطان نسترن در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۴ توسط مرکز پیشگیری سرطان نسترن - دانشگاه پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی و تحت حمایت سیویلیکا در شهر مشهد - سالن همایش های دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید. شما می توانید برای دریافت کلیه مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس به صفحه مجموعه مقالات اولین سمپوزیوم بین المللی سرطان نسترن مراجعه فرمایید.


حوزه های تحت پوشش:علوم سلامت (پزشکی)
برگزار کننده: مرکز پیشگیری سرطان نسترن - دانشگاه پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی
سایر برگزار کنندگان: تحت حمایت سیویلیکا 
شهر برگزاری: مشهد - سالن همایش های دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد

مرکز پیشگیری سرطان نسترن، یک مرکز خیریه مردم نهاد (NGO) است که قصد دارد با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز TZB بایروس آلمان و شرکت دارویی پارس تک رخ، اولین سمپوزیوم بین المللی سرطان را در تاریخ 9 مهر ماه 1394 برگزار نماید. 

محورهای سمپوزیوم:

-پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان
-تلاش جهت پیشگیری از سرطان
-نقش آنتی اکسیدان‌ها در پیشگیری از سرطان
-پیش آگاهی و تشخیص سرطان
-CTC و پیشرفت‌های بدست آمده در شناسایی سلول‌های سرطانی
-آگاهی دادن در مورد سرطان و آموزش جامعه
-مدریت و درمان هدفمند سرطان
-درمان دارویی
-پیشرفت‌های جراحی در درمان سرطان
-رویکردهای درمانی به کار برده شده در مراکز درمانی
-درمان سرطان (جراحی بافت های سرطانی - شیمی درمانی – رادیوتراپی - هورمون درمانی - ایمنی درمانی).
-رویکردهای غیرپزشکی در درمان سرطان (درمان‌های الکترومغناطیسی، درمان‌های دارویی مکمل و جایگزین ،درمان‌های فتودینامیک، درمان‌های هایپرترمیک )
-درمان‌های غیرتهاجمی سرطان
-مطالعات پایه در مورد سرطان
-تلاش‌های بالینی در سرطان
-مطالعات اگزوزوم‌میک
-داروهای شیمی درمانی
-مطالعات سلولی و مولکولی
-مطالعات چندشاخه‌ای در زمینه سرطان ( جامعه‌شناسی سرطان، روان‌شناسی سرطان، روان‌شناسی سرطان، اقتصاد سرطان و غیره )

بالا