تبخال دهانی
تبخال دهانی عفونتی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس،بر روی لبها،دهان یا لثه ها ظاهر میشود و تاولهای کوچک و دردناکی ایجاد میکند.
دلایل:
تبخال دهانی،عفونت شایعی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 در ناحیه دهانی ایجاد میشود.پس از اولین عفونت،ویروس در بافتهای عصبی صورت ،به حالت نهفته و غیر فعال در می آید.فعال شدن دوباره این ویروس تاولهای تبخالی ایجاد میکند.ویروسهای تبخال،به آسانی از شخصی که تاول یا زخمهای تبخالی فعال دارد (زخم یا تاول ترشح دهنده)به دیگران سرایت میکند.

ممکن است به دلایل زیر این ویروس وارد بدن شما شود:
برقراری تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس
لمس کردن زخم باز تبخال یا استفاده از وسایلی مانند تیغ ریش تراشی،حوله،ظروف و... که به این ویروس آلوده شده اند.

علایم هشدار این بیماری:
خارش لبها یا پوست اطراف دهان
سوزش کنار لبها یا دهان
احساس مورمورشدن نزدیک لبها یا ناحیه دهان


ممکن است علایم تبخال به دلایل دیگر نیز بروز کند:
1-قاعدگی یا تغییرات هورمونی
2-قرارگرفتن در معرض نور خورشید
3-تب
4-استرس
5-درمان
علایم بیماری ممکنست ظرف یک تا دو هفته،خودبه خود از بین بروند.استفاده از کرمهای ضد ویروس پوستی نیز موثرست.این کرمها ارزان قیمت هستند.استفاده از آنها قبل از بروز تاول موثرست،ولی مصرف آنها بعد از پیدایش علایم معمولا فقط زمان بهبود زخمها را کوتاه تر میکند.در مواردی پزشک ممکن است داروهایی برای مقابله با ویروس تبخال برای شما تجویز کندکه داروهای ضد ویروس خوانده میشود.اینکار در کاهش درد و از بین رفتن سریعتر علایم تبخال موثر میباشد.
دنبال کردن مراحل زیر به شما کمک میکند که در این شرایط احساس بهتری پیدا کنید:
قرار دادن یخ یا دستمال پاکیزه گرم بر روی زخمها در کاهش درد به شما کمک میکند.
با استفاده از صابون ضدعفونی کننده و آب به آرامی تاولها را بشویید.این کار از انتشار وبروس به بخشهای مختلف بدن پیشگیری میکند.
آب سرد غرغره کنید یا بستنی یخی بخورید.
دهان خود را با آب نمک بشویید.
از مسکنهایی مانند استامینوفن استفاده کنید.

آبله مرغان
علایم آبله مرغان:
بثورات جلدی(راشها) همراه با خارش،شایعترین علامت آبله مرغان هستند.7 تا21 روز قبل از بروز راشها و سایر علائم بیماری،عفونت وارد بدن شما شده است.48 ساعت قبل ازینکه راشهای پوستی ایجاد شوند،بیماری به اطرافیان قابل سرایت میباشد.سایر علائم به جز راش،ممکن است چند روز به طول بیانجامد،علایمی مانند:
تب ،سر درد،کاهش اشتها
یک تا دو روز پس از بروز این علائم ،راشهای پوستی ایجاد میشوند.قبل از بروز بیماری،راشها سه مرحله را طی میکنند:
مرحله اول:بروز برجستگی های قرمز یا صورتی رنگ در تمام قسمتهای بدن
مرحله دوم:برجستگی ها به تاول های آبدار تبدیل میشوند که ترشحاتی از آنها خارج میشود.
مرحله سوم:برجستگیها،سخت و پوسته پوسته شده و سپس شروع به بهبود میکنند.برجستگیهای روی بدن نمیتوانند به طور همزمان سه مرحله را طی کنند.تا زمانیکه همه تاولها روی بدن پوسته پوسته شوند،آبله مرغان واگیردار خواهد بود.بین 7 تا14 روز زمان میبرد تا تاولها بطور کامل از بین بروند.
دلایل ابتلا به آبله مرغان :
ویروس واریسلا زوستر،عامل ایجاد عفونت آبله مرغان است.در این ویروس از طریق تماس با فرد بیمار ،به دیگران منتقل میشود.ویروس واریسلا زوستر ،یک تا دو روز قبل از بروز تاول به افرادی که در اطراف بیمار هستند،سرایت میکند و تا وقتی که تمام تاولها،پوسته پوسته شوند،همچنان واگیردارست.این ویروس میتواند از طریق بزاق دهان،سرفه،عطسه یا تماس با ترشحاتی که از تاولها خارج میشود،منتشر شود و به افراد دیگر سرایت کند.
عوامل خطرزا:
چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

قرارگرفتن در معرض ویروس آبله مرغان،به واسطه عفونت فعال قبلی یا واکسینه شدن،خطر ابتلا به بیماری را کاهش میدهد.مصونیت در برابر این ویروس میتواند از مادر به نوزاد منتقل شود وکودک تا سه ماه پس از تولد در برابر این بیماری مصون خواهد بود.هر فردی که در معرض ویروس آبله مرغان قرارگیرد ممکنست به این ویروس آلوده شود.

خطر ابتلا به بیماری در موارد زیر افزایش پیدا میکند:
افرادی که اخیرا با افراد مبتلا به آبله مرغان تماس داشته اند.
کودکان و نوجوانان زیر 12 سال
بزرگسالانی که با کودکان مبتلا به آبله مرغان زندگی میکنند.
افرادیکه در مدرسه یا مهدکودک ساعاتی را سپری میکنند.
کسانیکه سیستم ایمنی بدنشان به دلیل مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاصی ضعیف شده است.
درمان:
به افراد مبتلا به آبله مرغان توصیه میشود علائم بیماری را مدیریت کنند،والدین باید کودکانی که به آبله مرغان مبتلا شده اند را به مدرسه یا مهد کودک نفرستند تا ویروس بیماری به بقیه دانش آموزان سرایت نکند.پزشک شما ممکنست داروهایی مانند آنتی هیستامین یا پماد موضعی برای شما تجویز کند.جهت تسکین خارش پوست میتوان توصیه های زیر را به کار گرفت:
-گرفتن دوش آب ولرم
-استفاده از لوسیون فاقد بو
-پوشیدن لباسهای نرم و کم وزن
بدن شما تا حدودی میتواند خود به خود آبله مرغان را برطرف کند.با یکبار ابتلا به آبله مرغان بسیاری از افراد نسبت به این بیماری مصونیت پیدا میکنند.
پیشگیری:
واکسن آبله مرغان در 98 درصد افرادیکه 2 دوز توصیه شده واکسن را دریافت کرده اند،میتواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد.این واکسن باید به کودکان 12 تا 15 ماهه تزریق شود.البته لازم است در سنین بین 4 تا 6 سالگی دوز یادآور واکسن دریافت شود.
زونا چیست؟

عفونتی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد میشود.حتی پس از برطرف شدن عفونت آبله مرغان ممکنست ویروس قبل از فعال شدن به صورت زونا ،سالها در سیستم عصبی شما زنده بماند.علایم آن معمولا به شکل خطی از تاولهاست که در یک سوی بدن و عموما بر روی بالاتنه،گردن یا صورت ظاهرمیشوند.
علایم زونا:
اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است.عموما درد در یک طرف بدن و در سطوح کوچک بروز میکند و به دنبال آن،راشهای قرمز نیز ایجاد میشوند.
مشخصات راشها عبارتند از:
لکه های قرمز
تاولهای آبدار که به راحتی میترکند
راشهایی که اطراف ستون فقرات تا بالاتنه را پوشانده اند.
بروز راش بر روی صورت و گوشها
احساس خارش

یائسگی

علایم یائسگی:

نوسان سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون ،باعث ایجاد علایم شایع یائسگی میشود.علائمی مانند:

گرگرفتگی
نوسان خلق
مشکل خواب
کاهش تراکم استخوانی
مشکل در تمرکز

تغییرات جسمی در دوران یائسگی:
1-گرگرفتگی

فیتواستروژنها ،هورمونهایی با منشا گیاهی هستند که تا حدی میتوانند تغییرات هورمونی که به دلیل یائسگی ایجاد شده را اصلاح کنند.غذاهای با منشا سویا حاوی مقادیر بالای فیتواستروژن هستند،بنابراین خوردن غذاهای حاوی سویا میتواند در این زمینه موثر باشد.سایر مکملهایی که در این گروه قرار می گیرند.عبارتند از:
سیب زمینی شیرین وحشی
سنبل ختایی
شیرین بیان
شبدر قرمز
هنگام استفاده از این گیاهان دقت کنید ،زیرا برخی از آنها میتوانند با داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند.حتما لازمست قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
2-حساس شدن پستانها

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن میتوانند در کاهش تورم ودرد موثر باشند.مطالعلت حاکی از آن است که برخی از گیاهان دارویی مانند موارد زیر میتوانند تسکین بخش باشند:

روغن کشمش سیاه منبع فوق العاده غنی از ویتامین سی و حاوی بسیاری از مواد مغذی است،این روغن در کاهش حساسیت پستانها موثر است.
روغن گل مغربی
روغن گل پامچال نیز در برخی از کشورهای اروپایی برای کاهش درد پستانها مورد استفاده قرار می گیرد.
3-خشکی واژن
در این خصوص مصرف روان کننده های بدون نسخه (جهت کاهش خشکی واژن)موثر میباشد.به علاوه دریافت استروژن میتواند در درمان خشکی واژن موثر باشد،اما ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد.
سکته مغزی،لخته های خونی ،حمله قلبی،سرطان پستان و... به این دلیل باید تا حد امکان کمترین مقدار استروژن مورد استفاده قرار گیرد.خانمهایی که سابقه ابتلا به یکی از بیماریهای ذکر شده را داشته باشند،نباید هورمون استروژن دریافت کنند.
4-بی اختیاری ادرار
بی اختیار ی ادرارممکن است خجالت آور باشد اما در یائسگی علائم شایعی محسوب میشود.انجام ورزشهایی که برای تقویت عضلات کف لگن مناسب هستند،میتواند تا حد زیادی در کنترل ادرار موثر باشد.از مصرف نوشیدنیهای کافئین دار یا الکی که میتواندد مثانه را تحریک کنند،خودداری کنید.مصرف غذاهای تند را نیز محدود کنید چراکه آنها باعث ایجاد مشکلاتی برای مثانه خواهند شد.پساری یا رحم بند،حلقه ای از جنس لاستیک ،پلاستیک یا سیلیکون است که داخل واژن قرار داده میشود.پساری ها میتوانند به هم ترازی اندامهای آن ناحیه کمک کرده و سرریزی ادرار را کاهش دهند.
5-افسردگی

در مرحله گذار به دوران یائسگی ،بسیاری از زنان ،اختلالات خلقی مانند احساس غمگینی،مشکل در تمرکر،عدم تمایل به انجام فعالیتهای روزانه و خواب زیاد را تجربه کرده یا در خوابیدن با مشکل مواجه هستند.
6-تعریق شبانه

تعریق شبانه به این معناست که هنگام خواب،بدن شما تعریق داشته باشد و با احساس گرما یا سرما از خواب بپرد.ممکنست این حالت یک یا چندینبار در طول شب اتفاق بیفتد.پریدن از خواب برای چندین مرتبه ،باعث میشود که نتوانید خواب خواب راحتی داشته باشد.به دنبال این مشکل ممکست بسیاری از زنان،مسائل دیگری مانند احساس خستگی،تحریک پذیری،مشکل در تمرکزو نوسان خلق را نیز تجربه کنند.
7-مشکلات خواب

افراد در صورتیکه حتی شبها در خواب تعریق نداشته باشند،ممکنست از خواب بپرند.مشکلات خواب میتواند باعث شود افراد در روز بعد،خستگی،تحریک پذیری و تند مزاجی داشته باشند.
تمام تغییرات جسمی یاد شده در اکثر بانوان مشاهده شده وقابل درمان بوده و جای نگرانی نیست.

خروپف

خروپف
تنفس پر سر و صدا حین خواب،خروپف نامیده میشود.مردانی که اضافه وزن دارند بیشتر دچار مشکل خروپف میشوند.اما در کل،خروپف میتواند هم زنان و هم مردان را درگیر کند.خروپف در خواب شما و همسرتان،اختلال ایجاد میکند و همچنین باعث ناپیوسته و منقطع شدن ،ایجاد خستگی وخواب آلودگی و کاهش بازده شما در طی روز میگردد.

کاهش عملکرد روزانه و افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی،دو مورد از عوارض مهم خروپف هستند.در حدود نیمی از افرادی که شبها با صدای بلند خروپف میکنند،به مشکل آپنه انسدادی خواب (قطع تنفس حین خواب)مبتلا هستند.

وقتی خواب هستید عضلات حلق شما در حال استراحت میباشد.زبان به عقب میرود و مسیر گلو راتنگ میکند.هنگام دم به میزان کمتری در هنگام بازدم ،دیواره های حلق شروع به لرزش میکنند.این لرزش منجر به ایجاد صداهای خاص هنگام خروپف میشوند.هرچه مجاری تنفسی شما تنگ تر شود،لرزش عضلات حلق بیشتر و صدای خروپف بلندتر میشود.گاهی اوقات دیواره های حلق کاملا روی هم خوابیده،مسیر تنفس مسدود شده و شرایطی ایجاد میشود که آپنه انسدادی خواب(ایست تنفسی)خوانده میشود.

بعضی از عوامل،خروپف را تشدید میکنند.اولین عامل،فرآیند معمول افزایش سن است که منجر به شل شدن عضلات حلق و خروپف میشود.اختلالات ساختاری بینی وحلق،مانند بزرگ شدن لوزه ها،پولیپ بینی یا انحراف تیغه بینی به باریک تر شدن مجاری تنفسی در طول خواب و نهایتا خروپف منجر میشود.التهاب بینی یا حلق که حین عفونت تنفسی یا به دلیل آلرژی فصلی اتفاق می افتد نیز میتواند به خروپف منجر شود.وضعیت خواب مانند خوابیدن به پشت میتواند در برخی افراد خروپف را تشدید کند.استفاده از داروهای شل کننده عضلانی در ساعات بعدازظهر نیز میتواند در برخی افراد باعث بدتر شدن وضعیت خروپف شود.یکی از مهترین عوامل خطرزا،چاقی و بطور خاص بافتهای چربی در اطراف گردن است.

درمان
اصلاح سبک زندگی(اصلاح وضعیت خواب،درمان آلرژی هاو..)
جراحی قسمت انتهایی حلق شقف دهان یا بینی در صورت لزوم
ابزارهایی که توسط دندانپزشک مجرب برای درمان خروپف و آپنه خواب ساخته میشوند.

سی پی ای پی(ماسکی که با ایجاد فشار مثبت پیوسته هوا در مجاری تنفسی از بسته شدن آنها جلوگیری میکند.)
در صورتی که آپنه خواب درمان نشود،میتوان منجر به اختلال عملکرد فرد در طول روز و افزایش بیماریهای عروقی شود.لازم است راجع به جزییات هر کدام از راهکارهای درمانی فوق از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

تب

تب ،علایم،اندازه گیری و درمان:
تب یکی از روشهای دفاعی بدن بر علیه باکتریها و ویروسهایی است که نمی توانند در دمای بالا دوام بیاورند.تب 40 درجه سانتیگراد و بالاتر خطرناک است و به درمان فوری و مراقبتهای پزشکی نیاز دارد.تب بالا در نوزادان ،کودکان و سالخوردگان،می تواند باعث ایجاد اختلالات شناختی و تشنج شود.

چه عواملی باعث ایجاد تب میشوند؟

تب در نتیجه پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل خارجی مانند ویروس،باکتری،قارچ ،دارو یا مواد سمی ایجاد میشود.تب علامت شایع ابتلا به بیماریهای عفونی میباشد.در کودکان ،تزریق واکسن یا رویش دندان ها،ممکن است باعث ایجاد تب خفیف و کوتاه مدت شود.بیماریهای خودایمنی(مانند آرتریت روماتوئید،لوپوس و بیماریهای التهابی روده)عوارض جانبی داروها،تشنج،لخته شدن خون،بیماریهای هورمونی،سرطانها و اعتیاد از دیگر علل بروز تب هستند.خود تب تنها، مسری نیست،اما اگربه وسیله عفونتهای ویروسی یا باکتریایی ایجاد شده باشد،ممکن است نشانه یک عفونت مسری باشد.

اندازه گیری درجه حرارت بدن برای تشخیص تب:
تب سنج دیجیتالی میتواند برای اندازه گیری درجه حرارت دهانی،مقعدی یا زیربغل استفاده شود.اندازه گیری درجه حرارت زیر بغل،به اندازه درجه حرارت دهانی یا مقعدی دقیق نیست و معمولا یک درجه پایینتر از درجه حرارت دهان است.اندازه گیری از روش پرده گوش نیز روش دیگریست که نباید برای کودک زیر سه سال مورد استفاده قرار گیرد.
اندازه گیری تب با سنجش درجه حرارت دهان باید به مدت یک دقیقه در زیر زبان صورت گیرد.دقیق ترین روش برای اندازه گیری درجه حرارت بدن نوزادان و کودکان زیر سه سال،اندازه گیری دمای مقعد آنهاست.دماسنج مقعدی در حدود یک درجه بالاتر از درجه حرارت دهانی را نشان میدهد.

با پیشرفت علم،درمانهای پزشکی هم جایگزین پیداکرده اند،این درمانها راحت شده و بیمار، مرجع درد کمتری را تجربه میکند.برخی از این روشها:
طب سوزنی، بیو رزونانس درمانی ، مزوتراپی و نمک درمانی میباشد.
"مزوتراپی" به انگلیسی عبارت است از وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزنهایی بسیار ریز به داخل پوست.این مواد میتوانند شامل انواع ویتامین ،دارو (مانند ماینوکسیدیل) یا فاکتورهای رشد (مانند فاکتورهای رشد انسولینی)باشند که درمقادیر میکروسکوپی انجام میشوند.مزوتراپی نوعی روشی درمانی تزریقی است که در تمام دنیا،کاربرد زیادی در درمانهای زیبایی دارد.این روش،روشی بدون درد و بدون نیاز به بی حسی میباشد.در این روش از سوزنهایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده میشود.تولید این  سوزنهای بسیار باریک فقط در نقاط محدودی در دنیا امکان پذیر است.مزوتراپی از کلمه یونانی"مزو" به معنی میان و "تراپی" به معنی درمان پزشکی آمده ویک نوع عمل پزشکی زیبایی غیر جراحی است که طی آن داروهای هومیوپاتیک که معمولا توسط پزشکان طب تجویز میگردد،وارد پوست میشود.ویتامینها جز مهمترین عواملی هستند که طی عملیات مزوتراپی به درون پوست،تزریق میشوند وکسری های مربوطه را جبران میکنند.
پوستی منسجم تر،شاداب تر،شفاف تر،و مقاوم در برابر عوامل ایجاد لک،نتیجه استفاده منظم از ویتامینهاست.ویتامینها سبب تسهیل سوخت و ساز بدن میشوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر میسازند.برخی ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده میشوند و بعضی نیز بعنوان کاتالیزور عمل میکنند.عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و استخوان بوده  و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری میکنند.ویتامینها مواد مخصوصی هستند که در اغذیه وجود دارند و وجود انها در جیره غذایی کاملا ضروری است و کمبود انها منجر به امراض مختلفی میشود.ویتامینها انواع بسیار دارند:آ،ای،ب1،ب2،ب12،ب کمپلکس،ث،د،کا و...جالب است بدانید شرکتهای تولیدکننده محصولات پوستی هم همراه با فرآیندهای پزشکی،محصولاتی را به بازار مصرف ،ارائه کرده اند که میتواند جایگزین مناسبی برای تزریق ویتامین توسط مزوتراپی باشد.این محصولات از برندهای مطرح دنیا و به طور معمول با نام اختصاری"مزو" به بازار عرضه میشود.

لاغری را با 13 رژیم متفاوت تجربه کنید
1-آبلیمو بخورید
دانشمندان توصیه میکنند در طول روز 3لیتر آب معادل 8تا 12 لیوان آب به همراه آب لیمو بنوشید.معجزه خواهد کرد.چگونه لیمو به کاهش وزن کمک خواهد کرد؟اضافه کردن لیمو به آبی که مینوشیم باعث سم زدایی کبد ودگرگون شدن چربیها در بدن میشود،بنابراین با اینکار سوخت و ساز بدن 33درصد سریعتر انجام میشود.این سوخت و ساز باعث سوختن 100 کالری اضافی در بدن میشود.
2-وقتی گرسنه هستید،بخورید
دانشمندان براین عقیده اند که آرام خوردن غذا،خوب جویدن غذا،توجه به زمان شروع سیری نکات فابل توجه در این زمینه هستند.زمانی که اولین نشانه سیری را احساس کردید روی مابقی غذا نمک زیاد بپاشید تا دیگر به خوردنش رغبت نداشته باشید.همین باقی مانده های غذا هستند که در طول هفته وزن شمارایک تا دو کیلو افزایش میدهند و با کنار گذاشتن آنها قطعا متوجه سبکتر شدن،خواهیدشد.
3-هرگز غذاهای رژیمی نخرید
هرگز خوراکیهایی که روی بسته آنها رژیمی درج شده،خریداری نکنید.به مواد مغذی موجود در غذا توجه کنید وببینید چه ماده ای برای سلامتی مفید است.با خوردن غذاهای سالم که غنی از ویتامین هستند،مطمئن خواهید شد که به میزان کافی ویتامین دریافت میکنید.
4-هر روز سالاد بخورید
خوردن سالاد بعنوان وعده ناهار کمک شایانی به کاهش وزن میکند.دانشمندان توصیه میکنند برای ناهار،سالادی مرکب از سبزی های مفید ومقداری گوشت قرمز یا سفید مصرف کنید.دقت کنید منظور از سالاد تنها یک مقدار اندک کاهو،کلم یا هرنوع سبزی دیگری نیست.بلکه سالاد باید ترکیبی از انواع سبزی،آوواکادو،دانه هایی نظیر بادام، کردو و گوشت(قرمز یا سفید) باشد.
5-میان وعده بخورید
همه آنهایی که رژیم داشته اند میدانند که گرسنگی بیش از حد،رژیم را برهم خواهد زد.بنابریان قبل ازینکه خیلی گرسنه شوید وبرای خوردن غذا میل شدید پیداکنید یک وعده سبک و کم کالری بخورید.
6-نوشیدنیهای گازدار و شیرین را کنار بگذارید
در واقع همه نوشیدنیهایی که شکر دارند،بزرگترین دشمن رژیم شما محسوب میشوند.بنابرین سعی کنید از نوشیدنیهای قهوه فوری،نسکافه،نوشابه و دیگر انواع نوشیدنیهایی از این نوع ،خودداری کنید.نوشابه های رژیمی نیز جزو همین دسته محسوب میشوند.
7-آب سبزی بخورید
محققان تغذیه و رژیم درمانی بر این باورند که بهترین راه برای کاهش وزن مناسب بدون از دست دادن مواد مغذی بدن،استفاده از آب سبزی ها و میوه هاست.از جمله میوه ها و سبزیهای مناسب:خیار،کلم ،هویج و زنجبیل است.نکته قابل توجه آنکه این میوه ها وسبزیجات ضمن تامین ویتامین و مواد مغذی ،تمایل به شکر را نیز در شما کاهش میدهند.هنرمندان ،بازیگران و ورزشکاران در رژیمشان ازین روش استفاده میکنند.

ریتالین با نام علمی متیل فنیدات از مشتقات گروه دارویی آمفتامین ها یا محرکهاست.ازقرصهای مشهوراین خانواده شیشه (متافتامین) و اکستازی میباشند.متاسفانه مصرف کنندگان تصور می کنند ریتالین وسایر داروهای این خانواده بی خطرند و بمنظور بی‌خوابی، افزایش تمرکز، کاهش خستگی و کاهش اشتهاولاغری  آن را مصرف میکنند،در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.اصلی‌ترین کاربرد دارویی ترکیبات آمفتامین،اختلال کم توجهی و بیش فعالی درکودکان است.آمفتامین خیابانی معمولادرآزمایشگاه های خانگی و غیر استاندارد تولید شده و گاها با سایر مواد نیز ترکیب می شود؛ بنابراین می تواند تاثیراتی به مراتب مخرب تر برجای بگذارد.پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می کنند،ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر مواد مخدر است.حتی استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین ودر نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر وحتی مصرف داروهای سنگین تر و خطرناک خواهدشد. 
عصبی شدن و بی خوابی،حالت تهوع و استفراغ،احساس سرگیجه و سردرد،تغییرات ضربان قلب و فشار خون که معمولا به صورت افزایش است،خارش و جوش های پوست،دردهای شکمی، کاهش وزن و مشکلات معده،مصرف دائمی و وابستگی،بروز حالت های روان پریشی (جنون) وعلایم وابستگی به ریتالین،بروز افسردگی پس از قطع مصرف از شایعترین عوارض مصرف خودسرانه قرصهای ریتالین میباشد.همچنین این دارو نباید برای درمان حالتهای خستگی مفرط طبیعی، برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی،عصبانیت همراه با بی قراری،حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک های حرکتی و کودکان زیر 6 سال استفاده شود
.
دانشجویانی که فکر می کنند شب
امتحان باید درس بخوانند،بهترست بدانند مطالعه بدون استراحت،بازده مطلوبی نخواهد داشت،زیرا زمانیکه مغز وارد فاز پردازش اطلاعات می شود درصورت استراحت کافی، پردازش به نحو مطلوبی صورت می گیرد ودر صورتی که استراحت وجود نداشته باشد،مغز نمی تواند آن اطلاعات را پردازش کند. پس بیدار ماندن طولانی، نمی تواند کمک زیادی به یادگیری در شب امتحان کند. با اين وجود افرادی که نیاز به بیدار ماندن در شب امتحان دارند بهتر است با استراحت کوتاهی در روز و استفاده ازکافئین(قهوه و چای)،سرد نگه داشتن محیط مطالعه،پرهیز ازپرخوری و تنظیم نور اتاق بعنوان جایگزین آمفتامینهااستفاده کنند.

مطالعات جدید نشان میدهد،استفاده از رژیم غذایی پرچرب در دوران بارداری میتواند به التهاب بیش از حدو احتمال ابتلا به سرطان سینه در نسلهای بعدی مرتبط باشد.
به گزارش مدیکال ساینس،محققان دانشگاه جورج تاون آمریکابا بررسی موشهای آزمایشگاهی دریافتند،رژیم غذایی پرچرب موشها منجر به تغییرات ژنتیکی در حیوان میشود که میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در سه نسل آینده افزایش دهد.این مطالعه نشان میدهد؛تغییرات ژنتیکی ناشی از رژیم غذایی پرچرب در دوران بارداری در نسل اول و سوم موشهای ماده مشهود است.محققان در طول آزمایش دریافتند چند ژن مختلف در زنان با افزایش احتمال به سرطان سینه ،افزایش مقاومت در برابر درمان و اختلال ایمنی مرتبط است.این تحقیق ارتباط رژیم غذایی وشیوه زندگی وسرطان را بیش از پیش تایید میکند.

به رشد کنترل نشده سلولهای پوششی داخالی مجرای شیری یا لوبول،سرطان سینه گفته میشود.هر سینه از 15 تا 20 بخش بنام لوب تشکیل شده که بصورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند.لوبها مجموعه ای از غدد شیری هستند.هرلوب از بخشهای کوچکتری بنام لوبول تشکیل شده.سرطانی که از لوبول آغاز شود،سرطان لوبولار نامیده میشود.

سرطان سینه در زنان شایعترست،گرچه احتمال ابتلای مردان به این نوع سرطان نیز وجود دارد.معمولا پس از تشخیص سرطان و نمونه برداری،درمان آغاز میشود که شامل جراحی،پرتودرمانی،هورمون درمانی و شیمی درمانی است.در اغلب موارد،در صورت تشخیص بموقع و عدم گسترش تومور،و به تشخیص پزشک جهت درمان،تنها پرتو درمانی کفایت میکند،ازین رو معاینات مکرر و ماموگرافی سالانه به بانوان بسیارتوصیه میشود.البته اکثر بیماران پس از تشخیص و پیگیری بموقع،درمان شده و بدون کوچکترین تغییر به زندگی خود ادامه میدهند.بر اساس این گزارش،امید به زندگی و حمایت خانواده،یکی از مهمترین عوامل موفقیت در درمان سرطان سینه است،در کشورهای توسعه یافته به دلیل فرهنگ سازی در زمینه تغذیه سالم و فعالیت مستمر بدنی،درمان با موفقیت بیشتری صورت میگیرد.


مطالعه جدید،نشان میدهد ،به ازای هریک سال افزایش سن باروری زنان،3درصد از خطرآنژین یا سکته قلبی کاهش می یابد.
به گفته محققان دانشگاه فلوریدا،این نتایج در زنان 60 سال و بالاتر به اثبات رسیده است و از نقش حفاظتی استروژن حمایت میکند.
محققان شرایط قلبی-عروقی ومغز واعصاب را در بین زنانی که به دو گروه تقسیم شده بودند بررسی کردند.گروه با دوره طولانی باروری(بیش از 30 سال از شروع تا پایان عادت ماهیانه)و طول مدت کوتاه باروری کمتر از 30 سال.
محققان با ارزیابی خطر مشکلات قلبی-عروقی و مغز و اعصاب در زنان بر اساس طول مدت سال های باروری شان دریافتند سالهای تولید هورمون استروژن در بدن زنان با کاهش ریسک بروز مشکلات قلبی و عروقی و سکته مرتبط است.
به گزارش مهر،بر این اساس محققان تاکید دارند که ترشح هورمون  استروژن در زنان موجب کاهش ریسک مشکلات قلبی میشود.

بالا