استفاده ازمحصولات آرایشی نامرغوب مشکلاتی ازراش گرفته تا واکنشهای آلرژیک را میتوانند ایجاد کنند.دو نوع واکنش پوستی به محصولات آرایشی وجود دارد:
نوع اول،درماتیت تماس است و زمانی اتفاق می افتد که عاملی به پوست شما آسیب برساند.در این نوع واکنش،پوستتان در محلی که از محصولات آرایشی استفاده شده،دچار قرمزی،التهاب،سوزش ویا خارش میشود.همچنین ممکن است پوستتان تاول بزند و یا در صورتیکه
موضع را بخارانید،ترشح داشته باشد.نوع دیگر واکنش پوستی به محصولات آرایشی،سیستم ایمنی شما را درگیر کند که درماتیت تماسی آلرژیک خوانده میشود و علائم آن شامل قرمزی،ورم،خارش وکهیر است.ممکنست واکنش پوستی شما ترکیبی از هر دوی آن باشد.
اسانس و مواد نگهدارنده:
غالبا اسانس و مواد نگهدارنده علت اصلی بروز واکنشهای پوستی هستند.حتی محصولات بدون بو هم ممکن است حاوی مواد معطری باشندکه بوی ترکیبات شیمیایی را می پوشاند.فقط محصولاتی که روی برچسب آنها عبارت "بدون اسانس" قید شده است،فاقد این ترکیبات هستند.شایعترین مواد نگهدارنده عبارتند از:پارابن،ایمیدازولیدینیل اوره،هیدانتوئین،فنوکسی اتانول،متیل کلرو ایزوتیازولینون و فرمالدئید.
حساسیت پوستی به محصولات آرایشی:
محصولات آرایشی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید هستند،می توانند برای برخی افراد،مشکلاتی از قبیل قرمزیفورم ،تاول، و خارش ایجاد کنند.خصوصا در محصولاتی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید بالاتر از 10 درصد هستند.کرمها و سرمهای ضد چروک حاوی ترتینوئین نیز میتوانند در برخی افراد درماتیت تماسی تحریک کننده ایجاد کنند.
درمان واکنشهای پوستی:
بهترین روش اینست که استفاده از هر نوع محصول آرایشی که یاعث ایجاد حساسیت پوستی میشود را بلافاصله متوقف کنید.قبل از استفاده از هر محصول آرایشی ابتدا آن را روی بازویتان تست کنید.کمی از آن محصول را روی بازوی خود بمالید و 48 تا 72 ساعت صبر کنید.اگر قرمزی،ورم،خارش و سوزش احساس کردید تز آن محصول استفاده نکنید.
همیشه عطر را به لباس خود بزنید،نه مستقیما روی پوست.این کار خطر تداخل عطر با سایر محصولات آرایشی و بروز حساسیت را کاهش میدهد.

دکتر محمد سیستانی زاد،فارماکولوژیست بیمارستان امام حسین داروساز و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به روند رو به رشد مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در کشور هشدار داد.

دکتر سیستانی در برنامه "نبض پزشکی" جمعه 16 تیرماه 96 ساعت 22:31 شبکه خبر، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها را باعث عوارض منفی جهانی دانست و گفت: وقتی میکروب ها در بدن یک فرد مقاوم می شود، می توانند به افراد دیگر و حتی شهرهای دیگر منتقل شوند.

دکتر سیستانی زاد با بیان اینکه بر اساس توافقنامه های بین المللی،همه کشورها باید بر اساس دز مصرفی تعریف شدهآنتی بیوتیکها، میزان مصرف آنها را گزارش دهند، تصریح کرد: در اتحادیه اروپا از سال 2001 همه کشورها میزان مصرف آنتی بیوتیک را گزارش می دهند. بر اساس گزارش های سال 2006 میزان مصرف 20 دی دی دی (واحد سنجش آنتی بیوتیک در هر فرد) بود که اکنون به 15 دی دی دی رسیده است.این یعنی حدود 20 درصد کاهش.

دکتر سیستانی زاد اضافه کرد: در ایران، میزان مصرف 102 تا 103 دی دی دی است که نشان می دهد 5 برابر اروپاست.وی افزود: از سوی دیگر آمار نشان می دهد که اروپا روند کاهشی را تجربه کرده اما در ایران مصرف بی رویه آنتی بیوتیک رو به افزایش است.

این داروساز با بیان اینکه میزان مرگ در اثر ایدز در امریکا 8100 نفر است، اما مرگ در اثر مقاومت های میکروبی 23 هزار نفر است، افزود: هزینه های مستقیم درمان عوارض مقاومت میکروبی در امریکا 20 میلیارد دلار محاسبه شده است و هزینه های غیر مستقیم آن نیز بیش از 35 میلیارد دلار است.

دکتر سیستانی موثرترین راه های کاهش مصرف آنتی بیوتیک را فرهنگ سازی و نیز مقابله جدی با ارائه بدون نسخه عنوان کرد.

دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ابتدای سخنانش در این برنامه گفت: هر میکروارگانیسمی که در طبیعت است و بیماری ایجاد می کند اگر بعد از مدتی نسبت به داروها مقاوم شود، این رخداد را مقاومت میکروبی می گویند زیرا این میکروارگانسیم ها به تدریج راه مراقبت از خود در برابر بیماری را پیدا می کنند.

وی افزود: مصرف بی رویه انتی بیوتیک از سویی موجب می شود تا میکروارگانیسم ها مقاوم شوند و از سوی دیگر، روند درمان مریضی که مبتلا به افونت میکروبی می شود طولانی و پرعارضه است، زیرا استفاده از دارویی مقاوم تر پرعارضه تر و گران قیمت تر است و بیمار مجبور به استفاده طولانی مدت از آن داروی قوی تر است.

دکتر گویا گفت: طول درمان بیماری سل در حالت عادی 6 ماه و هزینه آن 500 هزار تومان است که همین بیماری در حالت مقاوم هزینه درمانی معادل 50 میلیون تومان را به دنبال دارد.

او با انتقاد از برخی از باورهای رایج در سطح جامعه، تصریح کرد: در سرما خوردگی بیمار نیازی به دارو ندارد اما به دلیل برخی از تصورات و با هدف بهبودی زودتر، به مصرف بی حساب و کتاب آنتی بیوتیک ها روی آورده می شود.

گویا ادامه داد:  تجربه بین المللی نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک یک عارضه جهانی است بطوری که سازمان ملل با دعوت از همه رهبران جهان ،مصرف بی رویه این دارو را مشکلی جهانی نامید.
برخی از عفونت ها به قدری نسبت به آنتی بیوتک مقاوم شده اند که دیگر درمانی برایش نیست

دکتر گویا با بیان برخی از فعالیت های وزارت بهداشت برای فرهنگ سازی و ساماندهی ارائه آنتی بیوتیک ها در سطح کشور اظهار داشت: باید کارهای بیشتری انجام شود تا در عمل شاهد روند رو به کاهش این معضل باشیم.

او افزود: شکی نیست که همکاران ما و پزشکان از خطرات این رفتار آگاهند و تلاش می کنند که آن را کنترل کنند.

 دکتر محمد سیستانی زاد
 متخصص فارماکولوژی بالینی و دانشیاردانشگاه شهید بهشتی

HPV Vaccine

سن تجویز واکسن گارداسیل
HPV Vaccine

ویروس اچ پی وی نوعی بیماری پوستی است که بیشتر از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد و رابطه جنسی انتقال می‌یابد.
بیش از
۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد.این بیماری میتواند بدون علامت در بدن افراد وجود داشته باشد. در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست یازگیل تناسلیبشوند. همچنین انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.
قابل ذکرست ،گارداسیل (واکسن
HPV) تنها جلوی تعدادی از انواع سوشهای این ویروس را میگیرد و تمامی سوشها را پوشش نخواهد داد.
دستورالعمل تزریق واکسن گارداسیل :
-
در افراد 9تا14 سال دو دوز توصیه میشود.

-در افراد بالای 15 سال،برای خانمهای کمتر از 45 سال و آقایان کمتر از 26سال،3 دوز واکسن توصیه میگردد.
-واکسن گارداسیل در بیماران با ضعف سیستم ایمنی مثل بیماران پیوندی یا مبتلا به اچ آی وی ،اگر چنانچه قبلا دریافت نکرده باشند،بدون توجه به سن تا سن 26 سال،سه دوز توصیه میشود.
-در افراد زیر 9 سال،تجویز نمیشود،ولی در افراد بالای26 سال اگر خطری بواسطه عدم دریافت واکسن باشد،میتواند در نظر گرفته شود.
-در بانوان و آقایان بین 9 تا 26 سال جهت پیشگیری از کانسر آنال و دربانوان سنین بین 9 تا 45سال برای پیشگیری از کانسر اینتراپیتلیال سرویکس،واژینال و ادنوم کارسینوم سرویکس تجویز میگردد.
-تجویز روتین واکسن رد افراد بالای 26 سالی که قبلا واکسیناسیون گارداسیل کامل نشده است،توصیه نمیشود.علت این است که احتمال مواجهه قبلی با ویروس HPV با افزایش سن بالا میرود و در اینصورت تاثیر واکسن اندک بوده و مقرون به صرفه نخواهد بود.هر چند مطالعات نشان داده اند که این واکسن در بانوان با سن بیشتر از 26 ایموژنیک و موثرست.
منبع :
Up to date

بیماری رفلاکس معده
GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE (GERD):

به آسیب مخاطی ناشی از رفلاکس (برگشت) غیر عادی محتویات معده (مواد اسیدی) به درون مری اطلاق میگردد. مری یک لوله عضلانی بطول 25 سانتی متر میباشد، که ازدهان تا معده کشیده شده است. غذا از میان مری به واسطه حرکات دودی شکل که یک سری انقباضات غیر ارادی عضلانی متوالی و موجی شکل میباشند ، به سمت پایین و معده رانده میگردد.نقطه اتصال مری به معده اسفنکتر تحتانی مری(LES) نامیده میگردد. معده از یک مخاط حفاظتی پوشیده گردیده است که آن را دربرابر آسیب اسید معده مصون میدارد. اما مری فاقد چنین پوشش حفاظتی میباشد.اسفنکترتحتانی مری(LES) بصورت یک دریچه یک طرفه عمل می کند.هنگام بلع این دریچه برای لحظه کوتاهی گشوده شده و مجددا بسته میگردد. اسفنکتر بصورت حلقه ای عضلانی در مدخل معده قرار دارد و با انقباضات خود مریمصرف برخی غذاها میتواند ایجاد رفلاکس و سوزش سر دل کرده و یا آن را تشدید کند: الکل، چای، قهوه، نوشابه های گازدار و نوشیدنیهای حاوی کافئین-شکلات-مرکبات(نارنگی، پرتغال، گریپ فروت)-گوجه فرنگی، رب و سس گوجه فرنگی – غذاهای تند و ادویه دار – غذاهای پرچرب – نعناع – غذاهای خشک مانند بادام زمینی – پیاز و سیر-فلفل سیاه – سرکه.قابل توجه است، الکل و نوشیدنی های کافئین دار (قهوه و چای) باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری میگردند.بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)‌ که اغلب با ترش کردن معده اشتباه گرفته می‌شود یکی از اختلالات شایع گوارشی است.گاهی ترکیبات اسیدی که به داخل مری وارد می‌شوند سبب سوزش، التهاب و زخم می‌شوند که این فرآیند غیرعادی می‌تواند منجر به سائیده شدن و نازک شدن جداره مری شود.
بیشتر زنان باردار به خاطر این اختلال به خصوص در ماه های دوم و سوم بارداری شکایت می کنند. این عارضه در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش فشار به دستگاه گوارش بروز می کند. علائم خفیف سوزش معده در دوران بارداری با تغییر در روش زندگی قابل درمان است. مثلا افزایش توالی صرف غذا و کاهش حجم وعده ها ، اجتناب از خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا ، عدم مصرف غذاهای چاشنی دار و سرخ شده. چنانچه علائم شدید باشد بهتر است قبل از مصرف هر دارو به پزشک مراجعه کنید.
کاهش وزن :
نتایج مطالعات نشان می‌دهد تنها 10 درصد کاهش وزن می‌تواند علائم رفلاکس معده به مری را کاهش دهد.
رژیم غذایی ضدرفلاکس :

با حذف مواد خوراکی که در بالا ذکر شد می‌توانید علائم رفلاکس را کاهش دهید.
خوردن بادام خام :


بادام خام با تولید «آلکالین» می‌تواند PH‌ وضعیت اسیدیته معده را تنظیم کند زیرا بادام منبع کلسیم است.

آلوئه‌ ورا :

با خوردن روزانه 60 میلی لیتر شربت غیرفرآوری شده آلوئه ورا علائم رفلاکس کاهش می‌یابد.
علایم رفلاکس معده:

-سوزش سردل احساس سوزش و درد در مری زیراستخوان جناغ سینه به علت برگشت اسید معده. درد از قفسه سینه آغاز گردیده و ممکن است به گردن، گلو، فک و دندانها انتشار یابد.

-برگشت محتویات معده(REGURGITATION): برگشت مایعات و یا مایعات به همراه مواد غذایی معده به دهان میباشد. علت آن عبور محتویات معده از اسفنکتر فوقانی مری (UES) میباشد.

-حال تهوع و استفراغ مزمن.

-مزه ترش و یا تلخ در دهان.

-احساس خفگی و یا جسم خارجی در گلو و یا مری.

-سرفه های مزمن.

-افزایش بادگلو. بادگلو معمولا با احساس سوزش در قفسه سینه و گلو همراه است.

-خس خس سینه و علایم شبیه آسم.

-تنفس بد بو – گلو درد – التهاب حنجره و پوسیدگی دندانها.

بین سنین 11 تا 30 سال  از هر 4 نفر 3 نفر  جوش صورت و یا جوش بدن را تجربه می کنند. جوش صورت به خودی خود بیماری پوستی خطرناکی نیست اما جای جوش صورت ممکن است به زیبایی افراد لطمه وارد کند.جوش صورت از چند عامل اصلی ناشی می‌شود که عبارتند از: تولید بیش از حد چربی در پوست، فولیکول‌های مسدود شده که منافذ پوست را می‌بندند و مانع خروج چربی می‌شوند و رشد باکتری‌ها درون فولیکول‌های مو که آکنه نامیده می‌شود.

مصرف غذاهای تند :

به‌مدت ۱ ماه از خوردن غذاهای تند یا هر ماده‌ی دیگری که باعث تحریک پوست‌تان می‌شود، پرهیز کنید

استفاده از محصولات مسدود کننده‌ی منافذ پوست:

چربی معدنی‌ای که در بعضی از لوسیون‌ها موجود است، عاملی قوی‌ در مرطوب‌سازی پوست است، اما باعث انسداد منافذ پوست و در نتیجه به‌وجود‌ آمدن جوش صورت می‌شود. سیلیکون موجود در محصولات بهداشتی و آرایشی ماده‌ی دیگری است که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود.

قبل از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مطمئن بشوید که فاقد ماده‌ی کامدوژنیک باشند. در بعضی مواقع حتی استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی‌ فاقد کامدوژنیک نیز باعث ایجاد جوش صورت می‌شود؛ در این‌صورت باید به متخصص پوست مراجعه کنید چون ممکن است به ماده‌ی دیگری در آن محصولات حساسیت داشته باشید.

زیاده‌روی در استفاده از داروهای بدون نسخه :

استفاده‌ی بیش از حد از داروهای بدون نسخه‌‌ای که حاوی موادی چون اسید سالیسیلیک، بنزویل پرواکسید یا سولفور هستند موجب خشکی پوست و ایجاد لک و چربی می‌شود. این مواد صرفا ظاهر جوش‌های شما را تغییر می‌دهند و آنها را ناخوشایندتر می‌کنند. اگر این مواد بیش از حد استفاده شوند، اجزای سازنده‌ی فعال موجود در آنها به‌تدریج لایه‌ی بیرونی پوست را می‌سوزانند، جوش‌ها را قرمزتر و پنهان کردن آنها را سخت‌تر می‌کنند.

استفاده از شامپوها و نرم‌کننده‌های نامناسب:

سولفات‌ها (مواد پاک‌کننده)، مواد رطوبت‌زای غلیظ و سنگین و سیلیکون‌های موجود در شامپو و حالت‌دهنده‌های مو منافذ پوست را مسدود می‌کنند و باعث ایجاد آکنه و جوش‌های آزاردهنده در سینه، پشت گردن، کتف‌ها و ناحیه‌ی خط رویش مو می‌شوند.

پس از شست‌و‌شوی موهایتان با شامپو یا نرم‌کننده، سر خود را زیر دوش کمی کج کنید تا باقی‌مانده‌ی مواد شوینده کاملا شسته شود. سایر قسمت‌های بدن مانند سینه و پشت را نیز خوب آب‌کشی کنید. قبل از خروج از حمام صورت‌تان را دوباره با آب بشویید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه ماده‌ی بهداشتی‌ای روی پوست‌تان باقی نمانده است.

سیگار کشیدن :

هر بار که سیگارتان را روشن می‌کنید، درصد اکسیژنی که به پوست‌تان می‌رسد، کاهش می‌یابد. سیگار کشیدن فقط موجب سرطان و از بین رفتن کلاژن و الاستین و در نتیجه چروک شدن پوست نمی‌شود، بلکه به‌خاطر وجود ماده‌ی کارسینوژن در دود آن آثار مخرب دیگری چون انسداد منافذ پوستی و تحریک پوست را نیز به همراه دارد.سیگار باعث می‌شود پوست شما خشک و تحریک‌پذیر شود و چربی بیشتری تولید کند که نتیجه‌ی آن ایجاد جوش‌های بیشتر است.

شست‌وشوی زیاد:

بیشتر افرادی که پوست‌شان آکنه دارد، فکر می‌کنند با شست‌و‌شوی بیشتر صورت و استفاده از لایه‌بردارها یا برس‌های پاکسازی پوست‌شان صاف می‌شود اما در واقع این کار مشکل را حادتر و شدیدتر می‌کند. آنچه در واقعیت رخ می‌دهد پخش شدن باکتری‌ها روی سطح وسیع‌تری از پوست و بدتر شدن شرایط است.

پوست خود را با مواد پاک‌کننده‌ی ملایم (صابون، لایه‌بردار، تونر یا محصولات مراقبت از پوست و …) بشویید و از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید. از محصولاتی استفاده کنید که به باز شدن منافذ پوست کمک می‌کنند و در آنها لاکتیک اسید، گلیکولیک یا اسیدهای هیدروکسی آلفا به‌کار رفته است.

فشار دادن جوش‌ها :

درست است که فشار دادن جوش‌ها و دست‌کاری کردن آنها تا حدی خوشایند و وسوسه‌برانگیز است اما وقتی به زخم و قرمزی به‌جامانده از فشار دادن فکر کنید، قطعا پشیمان خواهید شد. با فشار دادن جوش و تخلیه کردن چربی‌ها احتمال نفوذ میکروب در عمق پوست را بیشتر می‌کنید، میکروب‌ها را در زیر پوست پخش می‌کنید و در نتیجه باعث افزایش جوش‌ها می‌شوید.

درگیری با استرس‌ها :

استرس یکی از عوامل ایجاد آکنه و آکنه نیز عامل ایجاد استرس است؛ در حقیقت این دو در یک چرخه‌ی معیوب با هم مرتبط‌ هستند. وقتی تحت فشارید پوست شما هورمون‌های استرس (مانند کورتیزول) تولید می‌کند. این هورمون غدد چربی را به ساختن تستوسترون تحریک می‌کند، میزان تولید چربی را افزایش می‌دهد و در نهایت جوش‌ها یکی پس از دیگری ظاهر می‌شوند.

مرتب ورزش کنید، مدیتیشن و اختصاص دادن زمانی برای تمرکز و کسب آرامش را فراموش نکنید. این کار شما را از تنش و استرس رها می‌کند و بدن‌تان از ترشح هورمون‌هایی که به پوست‌ آسیب می‌زند، جلوگیری می‌کند.

استفاده از پودر لباس‌شویی نامناسب :

بعضی مواد شیمیایی موجود در پودر لباس‌شویی برای پوست مضر هستند و تماس پوست بدن و صورت شما با بالش یا لباسی که با آن شسته شده است، باعث تحریک پوست می‌شود. گاهی اوقات این مواد شیمیایی علت جوش صورت، سینه، باسن و … هستند.

برای شست‌وشوی لباس‌ها از پودری استفاده کنید که فاقد رنگ و بو باشد و توسط متخصصین پوست برای پوست‌های حساس تأیید شده و مورد آزمایش قرار گرفته باشد
لمس مداوم پوست و استفاده از کلاه:

هر چیزی که منافذ پوست شما را مسدود کند و موجب تعریق و به دام انداختن باکتری‌ها روی پوست‌تان شود، علت جوش صورت و سایر نواحی خواهد شد. مثلا تماس پوست با دست‌هایتان وقتی آنها را در هنگام تکیه دادن به میز زیر چانه می‌گذارید، می‌تواند موجب انتقال باکتری‌ها از دست به پوست صورت شود.

درست است که کلاه بعضی وقت‌ها شما را خوش‌تیپ و شیک می‌کند اما اگر علت جوش‌های صورت‌تان باشد بهتر نیست عطایش را به لقایش ببخشید؟ و دیگر اینکه دست‌هایتان را به پوست صورت‌تان نزنید تا از آلوده شدن آن با باکتری‌های محیطی جلوگیری کنید.

نشستن پوست صورت و بدن بعد از ورزش :

نشُستن صورت بلافاصله پس از ورزش باعث می‌شود باکتری، آلودگی‌ها، چربی و حتی مواد آرایشی روی پوست‌تان با عرق ترکیب شود، در منافذ پوست‌تان جا خوش کند و در نهایت باعث ایجاد جوش شود.صورت، سینه، ناحیه‌ی پشت گردن و کتف‌ها را بشویید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

شاید شما هم شنیده باشید که آفتاب گرفتن و در معرض نور خورشید بودن سرطان‌زاست. واقعیت همین است؛ قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید بدون محافظ پوست و کرم‌های ضد آفتاب خطرات زیادی دارد. برخلاف تصور عموم، آفتاب به رفع جوش کمکی نمی‌کند و حتی باعث تشدید آن نیز می‌شود زیرا پوست در معرض خورشید خشک می‌شود و چربی بیشتری تولید می‌کند.

آفتاب نگیرید و اگر در معرض تابش نور خورشید هستید از کرم‌هایی که حاوی موادی چون روی (زینک) یا تیتانیوم دی اکسید هستند، استفاده کنید. بیشتر مواد تشکیل‌دهنده‌ی این کرم‌ها طبیعی است و فقط مقدار کمی مواد شیمیایی در آنها به‌کار رفته است. استفاده از کلاه‌های آفتابی و لبه‌دار نیز از پوست‌تان در برابر اشعه‌‌ی خورشید محافظت می‌کند.

تبخال دهانی
تبخال دهانی عفونتی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس،بر روی لبها،دهان یا لثه ها ظاهر میشود و تاولهای کوچک و دردناکی ایجاد میکند.
دلایل:
تبخال دهانی،عفونت شایعی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 در ناحیه دهانی ایجاد میشود.پس از اولین عفونت،ویروس در بافتهای عصبی صورت ،به حالت نهفته و غیر فعال در می آید.فعال شدن دوباره این ویروس تاولهای تبخالی ایجاد میکند.ویروسهای تبخال،به آسانی از شخصی که تاول یا زخمهای تبخالی فعال دارد (زخم یا تاول ترشح دهنده)به دیگران سرایت میکند.

ممکن است به دلایل زیر این ویروس وارد بدن شما شود:
برقراری تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس
لمس کردن زخم باز تبخال یا استفاده از وسایلی مانند تیغ ریش تراشی،حوله،ظروف و... که به این ویروس آلوده شده اند.

علایم هشدار این بیماری:
خارش لبها یا پوست اطراف دهان
سوزش کنار لبها یا دهان
احساس مورمورشدن نزدیک لبها یا ناحیه دهان


ممکن است علایم تبخال به دلایل دیگر نیز بروز کند:
1-قاعدگی یا تغییرات هورمونی
2-قرارگرفتن در معرض نور خورشید
3-تب
4-استرس
5-درمان
علایم بیماری ممکنست ظرف یک تا دو هفته،خودبه خود از بین بروند.استفاده از کرمهای ضد ویروس پوستی نیز موثرست.این کرمها ارزان قیمت هستند.استفاده از آنها قبل از بروز تاول موثرست،ولی مصرف آنها بعد از پیدایش علایم معمولا فقط زمان بهبود زخمها را کوتاه تر میکند.در مواردی پزشک ممکن است داروهایی برای مقابله با ویروس تبخال برای شما تجویز کندکه داروهای ضد ویروس خوانده میشود.اینکار در کاهش درد و از بین رفتن سریعتر علایم تبخال موثر میباشد.
دنبال کردن مراحل زیر به شما کمک میکند که در این شرایط احساس بهتری پیدا کنید:
قرار دادن یخ یا دستمال پاکیزه گرم بر روی زخمها در کاهش درد به شما کمک میکند.
با استفاده از صابون ضدعفونی کننده و آب به آرامی تاولها را بشویید.این کار از انتشار وبروس به بخشهای مختلف بدن پیشگیری میکند.
آب سرد غرغره کنید یا بستنی یخی بخورید.
دهان خود را با آب نمک بشویید.
از مسکنهایی مانند استامینوفن استفاده کنید.

آبله مرغان
علایم آبله مرغان:
بثورات جلدی(راشها) همراه با خارش،شایعترین علامت آبله مرغان هستند.7 تا21 روز قبل از بروز راشها و سایر علائم بیماری،عفونت وارد بدن شما شده است.48 ساعت قبل ازینکه راشهای پوستی ایجاد شوند،بیماری به اطرافیان قابل سرایت میباشد.سایر علائم به جز راش،ممکن است چند روز به طول بیانجامد،علایمی مانند:
تب ،سر درد،کاهش اشتها
یک تا دو روز پس از بروز این علائم ،راشهای پوستی ایجاد میشوند.قبل از بروز بیماری،راشها سه مرحله را طی میکنند:
مرحله اول:بروز برجستگی های قرمز یا صورتی رنگ در تمام قسمتهای بدن
مرحله دوم:برجستگی ها به تاول های آبدار تبدیل میشوند که ترشحاتی از آنها خارج میشود.
مرحله سوم:برجستگیها،سخت و پوسته پوسته شده و سپس شروع به بهبود میکنند.برجستگیهای روی بدن نمیتوانند به طور همزمان سه مرحله را طی کنند.تا زمانیکه همه تاولها روی بدن پوسته پوسته شوند،آبله مرغان واگیردار خواهد بود.بین 7 تا14 روز زمان میبرد تا تاولها بطور کامل از بین بروند.
دلایل ابتلا به آبله مرغان :
ویروس واریسلا زوستر،عامل ایجاد عفونت آبله مرغان است.در این ویروس از طریق تماس با فرد بیمار ،به دیگران منتقل میشود.ویروس واریسلا زوستر ،یک تا دو روز قبل از بروز تاول به افرادی که در اطراف بیمار هستند،سرایت میکند و تا وقتی که تمام تاولها،پوسته پوسته شوند،همچنان واگیردارست.این ویروس میتواند از طریق بزاق دهان،سرفه،عطسه یا تماس با ترشحاتی که از تاولها خارج میشود،منتشر شود و به افراد دیگر سرایت کند.
عوامل خطرزا:
چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

قرارگرفتن در معرض ویروس آبله مرغان،به واسطه عفونت فعال قبلی یا واکسینه شدن،خطر ابتلا به بیماری را کاهش میدهد.مصونیت در برابر این ویروس میتواند از مادر به نوزاد منتقل شود وکودک تا سه ماه پس از تولد در برابر این بیماری مصون خواهد بود.هر فردی که در معرض ویروس آبله مرغان قرارگیرد ممکنست به این ویروس آلوده شود.

خطر ابتلا به بیماری در موارد زیر افزایش پیدا میکند:
افرادی که اخیرا با افراد مبتلا به آبله مرغان تماس داشته اند.
کودکان و نوجوانان زیر 12 سال
بزرگسالانی که با کودکان مبتلا به آبله مرغان زندگی میکنند.
افرادیکه در مدرسه یا مهدکودک ساعاتی را سپری میکنند.
کسانیکه سیستم ایمنی بدنشان به دلیل مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاصی ضعیف شده است.
درمان:
به افراد مبتلا به آبله مرغان توصیه میشود علائم بیماری را مدیریت کنند،والدین باید کودکانی که به آبله مرغان مبتلا شده اند را به مدرسه یا مهد کودک نفرستند تا ویروس بیماری به بقیه دانش آموزان سرایت نکند.پزشک شما ممکنست داروهایی مانند آنتی هیستامین یا پماد موضعی برای شما تجویز کند.جهت تسکین خارش پوست میتوان توصیه های زیر را به کار گرفت:
-گرفتن دوش آب ولرم
-استفاده از لوسیون فاقد بو
-پوشیدن لباسهای نرم و کم وزن
بدن شما تا حدودی میتواند خود به خود آبله مرغان را برطرف کند.با یکبار ابتلا به آبله مرغان بسیاری از افراد نسبت به این بیماری مصونیت پیدا میکنند.
پیشگیری:
واکسن آبله مرغان در 98 درصد افرادیکه 2 دوز توصیه شده واکسن را دریافت کرده اند،میتواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد.این واکسن باید به کودکان 12 تا 15 ماهه تزریق شود.البته لازم است در سنین بین 4 تا 6 سالگی دوز یادآور واکسن دریافت شود.
زونا چیست؟

عفونتی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد میشود.حتی پس از برطرف شدن عفونت آبله مرغان ممکنست ویروس قبل از فعال شدن به صورت زونا ،سالها در سیستم عصبی شما زنده بماند.علایم آن معمولا به شکل خطی از تاولهاست که در یک سوی بدن و عموما بر روی بالاتنه،گردن یا صورت ظاهرمیشوند.
علایم زونا:
اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است.عموما درد در یک طرف بدن و در سطوح کوچک بروز میکند و به دنبال آن،راشهای قرمز نیز ایجاد میشوند.
مشخصات راشها عبارتند از:
لکه های قرمز
تاولهای آبدار که به راحتی میترکند
راشهایی که اطراف ستون فقرات تا بالاتنه را پوشانده اند.
بروز راش بر روی صورت و گوشها
احساس خارش

یائسگی

علایم یائسگی:

نوسان سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون ،باعث ایجاد علایم شایع یائسگی میشود.علائمی مانند:

گرگرفتگی
نوسان خلق
مشکل خواب
کاهش تراکم استخوانی
مشکل در تمرکز

تغییرات جسمی در دوران یائسگی:
1-گرگرفتگی

فیتواستروژنها ،هورمونهایی با منشا گیاهی هستند که تا حدی میتوانند تغییرات هورمونی که به دلیل یائسگی ایجاد شده را اصلاح کنند.غذاهای با منشا سویا حاوی مقادیر بالای فیتواستروژن هستند،بنابراین خوردن غذاهای حاوی سویا میتواند در این زمینه موثر باشد.سایر مکملهایی که در این گروه قرار می گیرند.عبارتند از:
سیب زمینی شیرین وحشی
سنبل ختایی
شیرین بیان
شبدر قرمز
هنگام استفاده از این گیاهان دقت کنید ،زیرا برخی از آنها میتوانند با داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند.حتما لازمست قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
2-حساس شدن پستانها

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن میتوانند در کاهش تورم ودرد موثر باشند.مطالعلت حاکی از آن است که برخی از گیاهان دارویی مانند موارد زیر میتوانند تسکین بخش باشند:

روغن کشمش سیاه منبع فوق العاده غنی از ویتامین سی و حاوی بسیاری از مواد مغذی است،این روغن در کاهش حساسیت پستانها موثر است.
روغن گل مغربی
روغن گل پامچال نیز در برخی از کشورهای اروپایی برای کاهش درد پستانها مورد استفاده قرار می گیرد.
3-خشکی واژن
در این خصوص مصرف روان کننده های بدون نسخه (جهت کاهش خشکی واژن)موثر میباشد.به علاوه دریافت استروژن میتواند در درمان خشکی واژن موثر باشد،اما ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد.
سکته مغزی،لخته های خونی ،حمله قلبی،سرطان پستان و... به این دلیل باید تا حد امکان کمترین مقدار استروژن مورد استفاده قرار گیرد.خانمهایی که سابقه ابتلا به یکی از بیماریهای ذکر شده را داشته باشند،نباید هورمون استروژن دریافت کنند.
4-بی اختیاری ادرار
بی اختیار ی ادرارممکن است خجالت آور باشد اما در یائسگی علائم شایعی محسوب میشود.انجام ورزشهایی که برای تقویت عضلات کف لگن مناسب هستند،میتواند تا حد زیادی در کنترل ادرار موثر باشد.از مصرف نوشیدنیهای کافئین دار یا الکی که میتواندد مثانه را تحریک کنند،خودداری کنید.مصرف غذاهای تند را نیز محدود کنید چراکه آنها باعث ایجاد مشکلاتی برای مثانه خواهند شد.پساری یا رحم بند،حلقه ای از جنس لاستیک ،پلاستیک یا سیلیکون است که داخل واژن قرار داده میشود.پساری ها میتوانند به هم ترازی اندامهای آن ناحیه کمک کرده و سرریزی ادرار را کاهش دهند.
5-افسردگی

در مرحله گذار به دوران یائسگی ،بسیاری از زنان ،اختلالات خلقی مانند احساس غمگینی،مشکل در تمرکر،عدم تمایل به انجام فعالیتهای روزانه و خواب زیاد را تجربه کرده یا در خوابیدن با مشکل مواجه هستند.
6-تعریق شبانه

تعریق شبانه به این معناست که هنگام خواب،بدن شما تعریق داشته باشد و با احساس گرما یا سرما از خواب بپرد.ممکنست این حالت یک یا چندینبار در طول شب اتفاق بیفتد.پریدن از خواب برای چندین مرتبه ،باعث میشود که نتوانید خواب خواب راحتی داشته باشد.به دنبال این مشکل ممکست بسیاری از زنان،مسائل دیگری مانند احساس خستگی،تحریک پذیری،مشکل در تمرکزو نوسان خلق را نیز تجربه کنند.
7-مشکلات خواب

افراد در صورتیکه حتی شبها در خواب تعریق نداشته باشند،ممکنست از خواب بپرند.مشکلات خواب میتواند باعث شود افراد در روز بعد،خستگی،تحریک پذیری و تند مزاجی داشته باشند.
تمام تغییرات جسمی یاد شده در اکثر بانوان مشاهده شده وقابل درمان بوده و جای نگرانی نیست.

خروپف

خروپف
تنفس پر سر و صدا حین خواب،خروپف نامیده میشود.مردانی که اضافه وزن دارند بیشتر دچار مشکل خروپف میشوند.اما در کل،خروپف میتواند هم زنان و هم مردان را درگیر کند.خروپف در خواب شما و همسرتان،اختلال ایجاد میکند و همچنین باعث ناپیوسته و منقطع شدن ،ایجاد خستگی وخواب آلودگی و کاهش بازده شما در طی روز میگردد.

کاهش عملکرد روزانه و افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی،دو مورد از عوارض مهم خروپف هستند.در حدود نیمی از افرادی که شبها با صدای بلند خروپف میکنند،به مشکل آپنه انسدادی خواب (قطع تنفس حین خواب)مبتلا هستند.

وقتی خواب هستید عضلات حلق شما در حال استراحت میباشد.زبان به عقب میرود و مسیر گلو راتنگ میکند.هنگام دم به میزان کمتری در هنگام بازدم ،دیواره های حلق شروع به لرزش میکنند.این لرزش منجر به ایجاد صداهای خاص هنگام خروپف میشوند.هرچه مجاری تنفسی شما تنگ تر شود،لرزش عضلات حلق بیشتر و صدای خروپف بلندتر میشود.گاهی اوقات دیواره های حلق کاملا روی هم خوابیده،مسیر تنفس مسدود شده و شرایطی ایجاد میشود که آپنه انسدادی خواب(ایست تنفسی)خوانده میشود.

بعضی از عوامل،خروپف را تشدید میکنند.اولین عامل،فرآیند معمول افزایش سن است که منجر به شل شدن عضلات حلق و خروپف میشود.اختلالات ساختاری بینی وحلق،مانند بزرگ شدن لوزه ها،پولیپ بینی یا انحراف تیغه بینی به باریک تر شدن مجاری تنفسی در طول خواب و نهایتا خروپف منجر میشود.التهاب بینی یا حلق که حین عفونت تنفسی یا به دلیل آلرژی فصلی اتفاق می افتد نیز میتواند به خروپف منجر شود.وضعیت خواب مانند خوابیدن به پشت میتواند در برخی افراد خروپف را تشدید کند.استفاده از داروهای شل کننده عضلانی در ساعات بعدازظهر نیز میتواند در برخی افراد باعث بدتر شدن وضعیت خروپف شود.یکی از مهترین عوامل خطرزا،چاقی و بطور خاص بافتهای چربی در اطراف گردن است.

درمان
اصلاح سبک زندگی(اصلاح وضعیت خواب،درمان آلرژی هاو..)
جراحی قسمت انتهایی حلق شقف دهان یا بینی در صورت لزوم
ابزارهایی که توسط دندانپزشک مجرب برای درمان خروپف و آپنه خواب ساخته میشوند.

سی پی ای پی(ماسکی که با ایجاد فشار مثبت پیوسته هوا در مجاری تنفسی از بسته شدن آنها جلوگیری میکند.)
در صورتی که آپنه خواب درمان نشود،میتوان منجر به اختلال عملکرد فرد در طول روز و افزایش بیماریهای عروقی شود.لازم است راجع به جزییات هر کدام از راهکارهای درمانی فوق از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

تب

تب ،علایم،اندازه گیری و درمان:
تب یکی از روشهای دفاعی بدن بر علیه باکتریها و ویروسهایی است که نمی توانند در دمای بالا دوام بیاورند.تب 40 درجه سانتیگراد و بالاتر خطرناک است و به درمان فوری و مراقبتهای پزشکی نیاز دارد.تب بالا در نوزادان ،کودکان و سالخوردگان،می تواند باعث ایجاد اختلالات شناختی و تشنج شود.

چه عواملی باعث ایجاد تب میشوند؟

تب در نتیجه پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل خارجی مانند ویروس،باکتری،قارچ ،دارو یا مواد سمی ایجاد میشود.تب علامت شایع ابتلا به بیماریهای عفونی میباشد.در کودکان ،تزریق واکسن یا رویش دندان ها،ممکن است باعث ایجاد تب خفیف و کوتاه مدت شود.بیماریهای خودایمنی(مانند آرتریت روماتوئید،لوپوس و بیماریهای التهابی روده)عوارض جانبی داروها،تشنج،لخته شدن خون،بیماریهای هورمونی،سرطانها و اعتیاد از دیگر علل بروز تب هستند.خود تب تنها، مسری نیست،اما اگربه وسیله عفونتهای ویروسی یا باکتریایی ایجاد شده باشد،ممکن است نشانه یک عفونت مسری باشد.

اندازه گیری درجه حرارت بدن برای تشخیص تب:
تب سنج دیجیتالی میتواند برای اندازه گیری درجه حرارت دهانی،مقعدی یا زیربغل استفاده شود.اندازه گیری درجه حرارت زیر بغل،به اندازه درجه حرارت دهانی یا مقعدی دقیق نیست و معمولا یک درجه پایینتر از درجه حرارت دهان است.اندازه گیری از روش پرده گوش نیز روش دیگریست که نباید برای کودک زیر سه سال مورد استفاده قرار گیرد.
اندازه گیری تب با سنجش درجه حرارت دهان باید به مدت یک دقیقه در زیر زبان صورت گیرد.دقیق ترین روش برای اندازه گیری درجه حرارت بدن نوزادان و کودکان زیر سه سال،اندازه گیری دمای مقعد آنهاست.دماسنج مقعدی در حدود یک درجه بالاتر از درجه حرارت دهانی را نشان میدهد.

بالا