پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

انواع مسمومیت‌ها و روش‌های درمان - بخش دوم

گردآوری شده توسط

قبل از بررسی و شروع به مطالعه این مقاله و قسمت قبلی آن، توجه شود که مخاطبین این مقاله پزشکان و داروسازان هستند و قطعا پیرو مطلب قید شده در قوانین سایت حتما باید با نظر مستقیم پزشک اقدام به درمان در هر زمینه ای، صورت گیرد و در راستای بررسی موارد مسمومیت نیز، مراجعه به نزدیکترین مرکز درمانی همواره باید در اولیت باشد.

 

مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن

با توجه به فرارسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی خصوصاً گازسوز، توجه به نکات مؤثر در پیشگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن حائز اهمیت می‌شود. توجه به نکات زیر در پیشگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن و مرگ‌ومیر ناشی از آن مؤثر است:

  • از نگهداری کودک در داخل خودروی روشن و در پارکینگ‌های طبقاتی خودداری کنید.
  • در هنگام استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی، جهت پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، اطمینان از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش‌ها الزامی است.
  • استفاده از بخاری‌های بدون دودکش تنها در محیط‌هایی که دارای تهویه و جریان مناسب هوا هستند مانند مکان‌های عمومی پرتردد مجاز است.

درمان کلی

1-      قبل از اینکه مصدوم بی‌هوش شود از وی بپرسید که چه اتفاقی افتاده است. دقت شود، نباید سعی کنید که مصدوم را وادار به استفراغ کنید.

2-      اگر مصدوم بی‌هوش بود ولی تنفس او حالت عادی داشت او را در وضعیت سر به پهلو و شکم به‌طرف زمین قرار بدهید.

3-      اگر تنفس و ضربان قلب مصدوم متوقف‌شده است، بلافاصله ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی را آغاز نمایید. توجه کنید که خودتان به سمی که ممکن است در اطراف دهان مصدوم وجود داشته باشد آلوده نشوید.

4-      مصدوم را بلافاصله به بیمارستان برسانید و به همراه او نمونه‌ای از جعبه محتوی قرص یا بطری یا هر چه که سم در آن بوده را به بیمارستان بفرستید.

اقدامات لازم قبل از انتقال بیمار مسموم به مراکز درمانی:

1. چوب‌کبریت: درمان کودکی که چوب‌کبریت خورده و مسموم شده است، یک لیوان شیر می‌باشد.

2. استون :درمان کودکی که با استون، تماس زبانی داشته،1لیوان شیراست.

3. اگر جعبه چوب‌کبریت بخورد، جذب گوارشی نداشته و برای احتیاط،کافی است یک لیوان شیر بخورد.

4. در مورد لاک پاک‌کن، مسئله جدی‌تر است و ممکن است سلول‌های اپیتلیال روده و سیستم گوارشی را از بین ببرد. اگر بیش از 20 میلی‌لیتر مصرف کرده، شربت اپیکاک داده شود و کودک را وادار به استفراغ کرده و سپس 100 میلی‌لیتر به او شیر می‌دهیم و کودک را فوراً به اولین مرکز درمانی می‌بریم.

5. اسپری‌های مو / آئروسل / تافت مو : در حال حاضر گاز حامل آن دی‌اکسید کربن است اما درگذشته از گاز فریون استفاده می‌کردند که به‌شدت سمی بوده. لذا درگذشته مشکلات فراوانی را به دنبال داشته.اما بدین معنی نیست که اسپرهای تولید جدید کاملاً بی‌ضرر هستند.

6. چسب: درگذشته  تولوئن حلال رایجی بوده که در چسب‌ها استفاده می‌شد و اثر آن در سلول‌های اپیتلیال بسیار قوی بوده و افراد پس از بو کشیدن چسب دچار خون‌دماغ می‌شدند. حساس کردن میوکارد قلب، تغییر در رفتار کودکان مثل زود ناراحت شدن و زود گریه کردن از دیگر عوارض مسمومیت ناشی از آن می‌باشد.در حال حاضر به دلیل پیشرفت علم و استفاده از مواد اولیه مناسب‌تر ،میزان مراجعات ناشی از مسمومیت چسب کاهش‌یافته است.

7. حشره‌کش: بر روی CNS، قلب اثر سمی دارد. ازلحاظ کاربرد دو نوع اسپری داریم.

  • نوع اول: آن‌هایی که در فضای سالن استفاده می‌شوند که استفاده از آن ایجاد مشکل نمی‌کند. ( استفاده متعادل آن توسط والدین مشکلی ایجاد نمی‌کند اما طبق تحقیقات جدید ثابت‌شده، استفاده ممتد آن باعث کارسینوژنز (تولید سلول‌های سرطانی) می‌شود. اما به‌طورکلی اسپری دافع حشرات است و مشکلی برای اشخاص ندارد.
  • نوع دوم: حشره‌کش‌هایی که در کف حمام، وان و ... استفاده‌شده و بسیار قوی هستند و هدف آن‌ها دفع حشرات بزرگ‌تر می‌باشد. در صورت آلوده شدن و یا تماس با دستگاه گوارش از شربت اپیکاک استفاده کرده و فرد را فوراً به اولین مرکز درمانی منتقل می‌نماییم.
  • نوع دیگر: امشی، دلیل سمی بودن این حشره‌کش، پایه نفتی آن است. همواره به خاطر داشته باشید اگر کودکی به بنزین، نفت سفید و ... مسموم شد، مشکل گوارشی کمتر برای وی ایجاد خواهد شد و آنچه برای او ایجاد مشکل می‌کند، خطر برونشیال آسپیریشن می‌باشد (مشکل جهیدن نفت به لوله‌های تنفسی) اگر کودک دارای علائم تنفسی باشد بهتر است به او هیچ ماده خوراکی جهت خوردن ندهیم، چون به دلیل مشکل تنفسی جلوی تنفس او را می‌گیرد و بهترین کار، باز کردن راه‌های هوایی بیمار در صورت خفگی و مراجعه به اولین مرکز درمانی است. اما اگر مشکل تنفسی نداشت به او آب و شیر می‌دهیم و 48 ساعت او را تحت نظر می‌گیریم. اگر سیانوز صورت (سیاه شدن چهره) علائم تنفسی، سرفه و ... داشته باشد، مراجعه به اولین مرکز درمانی الزامی است، زیرا خطر نفوذ مواد شیمیایی به برونشها وجود دارد.(اما به دلیل عدم‌تشخیص صحیح توسط عوام،بهتر ست از ابتدای اطلاع از مسمومیت،به فکر رساندن وی به اولین مرکز درمانی باشید.)

8. سیگار: مسمومیت برای کودکان توسط 1سیگار کامل یا 3 ته سیگار به وجود می‌آید. می‌توان از زغال فعال استفاده کرد. زغال فعال بالاترین جذب را دارد که تمام نیکوتین را جذب و دفع می‌کند. برای ته سیگار روشن‌شده، استفاده از شربت اپیکاک (تهوع‌آور) کافی نیست ولی برای سیگار روشن نشده می‌تواند مؤثر باشد. اول اپیکاک به بیمار داده و سپس از زغال فعال استفاده می‌نماییم.

9. مام،اسپری زیر بغل یا مام صابونی : احتمال استفاده از آن به‌صورت کامل بسیار بعید است. لذا برای درمان طعم تهوع‌آور آن از شیر یا آب استفاده می‌شود و درمان آن توسط زغال فعال، اپیکاک و گاواژ در بیمارستان انجام می‌گیرد.

10. واکس ماشین: براق‌کننده‌های ماشین معمولاً حاوی مواد نفتی هستند پس مانند موارد ذکرشده که حاوی نفت بودند، تنها خطر آسپیراسیون وجود داشته و شیر یکی از موارد توصیه‌شده می‌باشد.

11. شوینده کف: خطر آسپیراسیون به دلیل وجود مواد نفتی و صابونی وجود دارد. نکته بسیار مهم آن است که همزمان با مصرف مواد صابونی دقت شود از شربت اپیکاک استفاده نشود زیرا خطر رسیدن ترکیبات صابونی به روده و تخریب سلول‌های اپیتلیال وجود دارد.

12. شامپو فرش: مواد صابونی هستند که قلیایی می‌باشند و تماس زبانی کودک با آن‌ها تنها تحریک‌کننده می‌باشد، لذا خوردن شیر جهت رفع مسمومیت، توصیه می‌شود.

13. روغن ترمز: اگر بالاتر از 15 تا 20 میلی‌لیتر مصرف شود منجر به سمیت CNS شده لذا شربت اپیکاک توصیه می‌شود و گاواژ بیمارستان ضروری است حتی اگر میزان مصرف کم باشد. پس از مصرف اپیکاک نیز باید به بیمارستان مراجعه نمود.

خوانده شده 4229 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 09 آبان 1395 ساعت 00:41
Dr. Mariyet Zahedi Nik

I completed studies in two universities with two different majors at the same time(commercial management and software engineering). Then turned to my great love, medicine, by studying social working and nursing in Iran. After that I  immigrated to Austria and studied medical Informatics and Pharmacy in German in Vienna University .In 2011 and 2012 I was awarded as an Outstanding Student from” The students living abroad.” Due to some problems I had to stay and live in Iran for some years.  Having been here in Tehran only 3years, I am now finishing my education in Pharmacy in Shahidbeheshti University.

بالا