پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 21:29

HPV Vaccine

گردآوری شده توسط دکتر ماریه زاهدی نیک

سن تجویز واکسن گارداسیل
HPV Vaccine

ویروس اچ پی وی نوعی بیماری پوستی است که بیشتر از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد و رابطه جنسی انتقال می‌یابد.
بیش از
۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد.این بیماری میتواند بدون علامت در بدن افراد وجود داشته باشد. در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست یازگیل تناسلیبشوند. همچنین انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.
قابل ذکرست ،گارداسیل (واکسن
HPV) تنها جلوی تعدادی از انواع سوشهای این ویروس را میگیرد و تمامی سوشها را پوشش نخواهد داد.
دستورالعمل تزریق واکسن گارداسیل :
-
در افراد 9تا14 سال دو دوز توصیه میشود.

-در افراد بالای 15 سال،برای خانمهای کمتر از 45 سال و آقایان کمتر از 26سال،3 دوز واکسن توصیه میگردد.
-واکسن گارداسیل در بیماران با ضعف سیستم ایمنی مثل بیماران پیوندی یا مبتلا به اچ آی وی ،اگر چنانچه قبلا دریافت نکرده باشند،بدون توجه به سن تا سن 26 سال،سه دوز توصیه میشود.
-در افراد زیر 9 سال،تجویز نمیشود،ولی در افراد بالای26 سال اگر خطری بواسطه عدم دریافت واکسن باشد،میتواند در نظر گرفته شود.
-در بانوان و آقایان بین 9 تا 26 سال جهت پیشگیری از کانسر آنال و دربانوان سنین بین 9 تا 45سال برای پیشگیری از کانسر اینتراپیتلیال سرویکس،واژینال و ادنوم کارسینوم سرویکس تجویز میگردد.
-تجویز روتین واکسن رد افراد بالای 26 سالی که قبلا واکسیناسیون گارداسیل کامل نشده است،توصیه نمیشود.علت این است که احتمال مواجهه قبلی با ویروس HPV با افزایش سن بالا میرود و در اینصورت تاثیر واکسن اندک بوده و مقرون به صرفه نخواهد بود.هر چند مطالعات نشان داده اند که این واکسن در بانوان با سن بیشتر از 26 ایموژنیک و موثرست.
منبع :
Up to date

خوانده شده 6134 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تبخال دهانی مصرف دارو در ماه رمضان »
بالا