یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 00:13

ریتالین با نام علمی متیل فنیدات از مشتقات گروه دارویی آمفتامین ها یا محرکهاست.ازقرصهای مشهوراین خانواده شیشه (متافتامین) و اکستازی میباشند.متاسفانه مصرف کنندگان تصور می کنند ریتالین وسایر داروهای این خانواده بی خطرند و بمنظور بی‌خوابی، افزایش تمرکز، کاهش خستگی و کاهش اشتهاولاغری  آن را مصرف میکنند،در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.اصلی‌ترین کاربرد دارویی ترکیبات آمفتامین،اختلال کم توجهی و بیش فعالی درکودکان است.آمفتامین خیابانی معمولادرآزمایشگاه های خانگی و غیر استاندارد تولید شده و گاها با سایر مواد نیز ترکیب می شود؛ بنابراین می تواند تاثیراتی به مراتب مخرب تر برجای بگذارد.پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می کنند،ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر مواد مخدر است.حتی استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین ودر نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر وحتی مصرف داروهای سنگین تر و خطرناک خواهدشد. 
عصبی شدن و بی خوابی،حالت تهوع و استفراغ،احساس سرگیجه و سردرد،تغییرات ضربان قلب و فشار خون که معمولا به صورت افزایش است،خارش و جوش های پوست،دردهای شکمی، کاهش وزن و مشکلات معده،مصرف دائمی و وابستگی،بروز حالت های روان پریشی (جنون) وعلایم وابستگی به ریتالین،بروز افسردگی پس از قطع مصرف از شایعترین عوارض مصرف خودسرانه قرصهای ریتالین میباشد.همچنین این دارو نباید برای درمان حالتهای خستگی مفرط طبیعی، برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی،عصبانیت همراه با بی قراری،حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک های حرکتی و کودکان زیر 6 سال استفاده شود
.
دانشجویانی که فکر می کنند شب
امتحان باید درس بخوانند،بهترست بدانند مطالعه بدون استراحت،بازده مطلوبی نخواهد داشت،زیرا زمانیکه مغز وارد فاز پردازش اطلاعات می شود درصورت استراحت کافی، پردازش به نحو مطلوبی صورت می گیرد ودر صورتی که استراحت وجود نداشته باشد،مغز نمی تواند آن اطلاعات را پردازش کند. پس بیدار ماندن طولانی، نمی تواند کمک زیادی به یادگیری در شب امتحان کند. با اين وجود افرادی که نیاز به بیدار ماندن در شب امتحان دارند بهتر است با استراحت کوتاهی در روز و استفاده ازکافئین(قهوه و چای)،سرد نگه داشتن محیط مطالعه،پرهیز ازپرخوری و تنظیم نور اتاق بعنوان جایگزین آمفتامینهااستفاده کنند.

جمعه, 17 دی 1395 ساعت 15:11

ما ایرانی‌ها در بعضی زمینه‌ها خودمان یک پا متخصص هستیم. این زمینه‌های تخصصی یکی دوتا نیست. از قضاوت، مکانیکی گرفته حتی به طبابت و درمان هم می‌رسد. کافی است در یک جمعی قرار بگیرید و از مشکلات و امراض خود حرف بزنید. مطمئناً هر کسی داروی خاصی (بدون دریافت حق ویزیت البته!) برای شما تجویز می‌کند.

بهتر است بدانید کشورمان به لحاظ مصرف دارو جزو ۲۰ کشور برتر دنیاست و همچنین در قاره ی آسیا بعد از چین، رتبه‌ی دوم را داریم (هم اکنون نیازمند یاری‌ سبزتان هستیم!). البته ایران در تجویز و مصرف خودسرانه‌ی دارو رتبه‌ی اول را دارد. این مصرف خودسرانه‌ی دارو عوارض‌های خطرناکی دارد. به طوری که ۲۰ درصد بیمارهای بستری شده در بیمارستا‌ن‌ها به دلیل عوارض مصرف خودسرانه‌ی دارو هستند.

یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف خودسرانه‌ی دارو‌ها، نارسایی کلیه است. این نارسایی معمولاً از استفاده‌ی خودسرانه‌ی آنتی بیوتیک‌ها بوجود می‌‌آید، داروهایی که در کشورهای پیشرفته بدون نسخه‌ی پزشک آن را نمی فروشند.

در این مقاله قصد داریم پرمصرف‌ترین داروهای خانگی را بررسی کنیم و موارد مصرف و عوارض آنها را بیشتر بدانیم. با بنیتا همراه باشید.

تقریبا معمول‌ترین دارویی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود داروهایی برای درد، سر درد و تب هستند.

آسپرین

یکی ازتب بُر‌ها و مُسکّن‌های پرمصرف ایرانی‌ها است. البته برای بعضی از افراد در ناحیه شکم ایجاد درد می‌کند. همچنین این دارو باعث رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته شدن آن می‌شود. پس برای کسانی که از رقیق‌کننده‌ی خون دیگری استفاده می‌کند و یا برای کسانی که قرار است در آینده‌ی نزدیک تحت عمل جراحی قرار بگیرند، ممکن است مشکل‌ساز باشد. همچنین آسپرین برای نوجوانان و جوانان می‌تواند خطر بیشتری داشته باشد. چون می‌تواند باعث سندرم ری (Rey) شود که در آن مغز و کبد متورم می‌شود.

نکته: داروها را با مواد لبنی و آبمیوه نخورید. بهترین انتخاب همان آب معمولی است.

استامینوفن

این دارو یکی از جایگزین‌های خوب برای آسپرین است. کسانی که از این دارو استفاده می‌کنند باید توجه کنند که همزمان از این دارو و داروهای دیگری که دارای استامینوفن است استفاده نکنند، مثل بیشتر داروهای ترکیبی سرماخوردگی (کلداکس و کلد استاپ از برندهای مشهور این داروها هستند). چون استفاده‌ی بیش‌ از اندازه‌ی آن به کبد صدمه می‌زند.

ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم

ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم از داروهای مؤثر برای التیام درد هستند که افراد بزرگسال و کودکان بالای ۱۲ سال می‌توانند از آن استفاده کنند. البته این داروها نیز مثل آسپرین ممکن است باعث درد در ناحیه شکم شوند. جالب است بدانید برخلاف باور عمومی که استفاده از ایبوپروفن باعث پوکی استخوان می‌شود، هنوز این باور اثبات نشده است و دلیل علمی ندارد.

توجه: در کشورهای خارجی برای کسانی که از این قبیل داروها همراه با نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند، مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آید.

هشدار: بیشتر داروهای سرماخوردگی، دارای آنتی‌هیستامین هستند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند و بعد از استفاده از این قبیل داروها حتی‌الامکان از رانندگی خودداری کنید.

دارو های ضد حساسیت

آنتی‌هیستامین‌ها: دیفن هیدرامین، کلرفنیرامین برای مقابله با حساسیت معمولاً استفاده می‌شوند. تمام آنتی‌هیستامین‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. همچنین لوراتادین، از این دسته از داروها است که غیر آرام‌بخش است.

قطره‌های چشمی

قطره چشمی اشک مصنوعی: از این قطره‌ها برای جلوگیری از خشکی چشم‌ها استفاده می‌شود.

قطره‌های استریل چشمی: از این قطره‌ها معمولاً برای استریل کردن چشم استفاده می‌شود. استفاده‌ی بلندمدت آن ممکن است برای چشم مضر باشد.

شربت منیزیم و آلومینیم

از این دارو برای رفع ترشی معده استفاده می‌شود ولی توصیه می‌شود در این مورد حتماً با پزشک مشورت کنید و خودسرانه از آن استفاده نکنید.

جمعه, 21 آبان 1395 ساعت 20:11
نام فارسى   شربت ايپکاک  
نام انگليسى   IPECAC SYRUP  
نام تجارى دارو   Ipeca  
گروه دارويى   قی‌آور  
گروه شيميايى دارو   مشتق سیفالیس اپیکاکونا  
مكانيسم اثر   با اثر روی CTZ (chemo receptor trigger zone)، سبب القاء استفراغ شده، مخاط معده را تحریک می‌کند.  
موارد مصرف   القاء استفراغ در مسمومیت‌ها.  
ميزان مصرف   بالغین: 30-15 ml خوراکی و به همراه 300-200 ml آب.
کودکان بزرگ‌تر از 1 سال: 15ml خوراکی و به دنبال آن 300-200 آب
کودکان کوچک‌تر از 1 سال: 10-5 ml خوراکی و به دنبال آن 200-100 ml آب که در صورت لزوم می‌توان دوز را تکرار کرد.
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط، عدم هوشیاری، هوشیاری ناکامل، ضعیف بودن رفلکس gag. مسموميت با ترکيبات نفتى يا آرايشي، مواد قليائى و اسيدهاى معدني، مسموميت با آرسنيک، تشنج.
 
توضيحات دارو   عوارض جانبی
دستگاه مرکزی عصبی: افسردگی، تشنج، کما.
گوارشی: تهوع، استفراغ، اسهال خونی.
قلبی عروقی: نارسائی گردش خون، فیبریلاسیون دهلیزی، میوکاردیت کشنده، اختلال ریتم.
احتياطات: در شيردهي، حاملگى (در گروه C قرار دارد) بااحتیاط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: شروع اثر:
۳۰ـ۱۵ دقيقه. مدت اثر: ۲۵ دقيقه. دفع: کليوى (متابوليت دارو تا ۶۰ روز پس از مصرف در ادرار يافت مي‌شود).
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ علائم حياتي، فشارخون، بيماران مبتلابه بيمارى قلبى را مکرراً چک کنيد.
توصيه‌ها:
ـ عدم استفاده از Ipecac Fluid Extract به‌جاى شربت Ipecac که
۱۴ بار از آن قوي‌تر بوده و مي‌تواند باعث مرگ شود.
ـ تکان دادن بچه براى افزايش اثر قي‌آورى دارو.
ـ استفاده از زغال فعال در صورت بي‌اثر بودن اين دارو و انجام لاواژ
۱۵ـ۱۰ دقيقه بعد. (زغال فعال را نبايد همزمان با شربت اپيکا تجويز کرد)
ارزيابى باليني:
تهوع و استفراغ طى
۳۰ـ۱۵ دقيقه ایجادشده و به مدت ۲۵ـ۲۰ دقيقه ادامه مي‌يابد. در صورت عدم پاسخ لازم طى اين مدت دوز دارو را مي‌توانيد تکرار کنيد.
در صورت ادامه حالت تهوع و استفراغ پس از
۳ـ۲ ساعت، پزشک را در جريان قرار دهيد.
نوع مسموميت؛ در صورت خوردن ترکيبات آرايشى و مواد نفتى مانند نفت سفيد، گازوئيل، آب قليائى و Drano، از اين دارو استفاده نشود.
وضعيت تنفسى قبل، بعد و در طول تجويز داروى قي‌آور، تعداد، ريتم و ويژگى تنفس را چک کنيد؛ در بيماران پير يا ناتوان تضعيف تنفسى به‌سرعت مي‌تواند انجام شود.
 
پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 21:25

نانو فناوری:

نانو فناوری دانشی میان‌رشته‌ای است و بین رشته‌هایی چون داروسازی، طراحی دارو،پزشکی، دامپزشکی، زیست‌شناسی، پروتومیکس، شیمی ابرمولکول، مهندسی شیمی، مهندسی برق، فیزیک کاربری، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی ارتباط برقرار می‌کند.

پزشکیِ نانو چیست؟

نانو پزشکی، سطح وسیعی از علوم را در برگرفته که از به کار بردنِ نانو مواد، در امور پزشکی گرفته تا نانو الکترونیک در طراحیِ بیوسنسورها را در برمی‌گیرد که موارد کاربرد آن در هر سه حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری می‌باشد.

پیشگیری از بیماری

در هجدهمین سمینارِ جهانیِ ایدز در وین، شرکت"ژنتیک ایمیونیتی" واکسن"درماویر" را برایِ پیشگیری از بیماریِ ایدزمعرفی کرد. این واکسنِ درمانیکه به نوعِ جدیدی از واکسن‌ها تعلق دارد به گفتۀ محققانِ ژنتیک ایمیونیتی می‌تواند برخلاف واکسن‌های سنتی، علاوه بر پیشگیری، در درمانِ بیماریِ ایدز هم مفید واقع شود. این واکسن هنوز در فاز دوم تحقیق قرار دارد. ( منبع: ویکی‌پدیا)

رسانشِ دارویی:

 بیشترین کاربرد رسایش دارویی، در درمانِسرطان‌ها است. در حال حاضر، یکی از مشکل‌هایِ اساسی در درمان سرطان‌هایِ مختلف آن است که داروها هم برایِ سلول‌های سرطانی و هم برای سلول‌های سالم، به یک اندازه می‌توانند سمی باشند، درنتیجه پیشرویی در شیمی‌درمانی آنجا که آسیب‌ها برایِ سلول‌های سالم رو به فزونی باشد، با محدودیت اساسی مواجه می‌شود.

افزایشِدارورسانییکی از پرکاربردترین اهداف نانو پزشکی استو در آن با استفاده از موادِ نانومقیاس یا مولکول‌ها، می‌کوشند میزان "فراهمی زیستی"داروها را افزایش دهند. فراهمیِ زیستی، به میزان وجود دارو در بخش‌هایی از بدن نظر دارد که به آن دارو نیاز دارند یا کارکرد دارو در آن محل‌ها بیشتر است. در رسانشِ دارویی می‌کوشیم که میزانِ فراهمیِ زیستی را در محل‌هایی خاص از بدن و حتی در زمان‌هایی خاص، افزایش دهیم.چنین کاری به‌وسیله‌ی ابزارهای نانو امکان‌پذیر است و به‌عنوان نمونه، توسعه‌هایی درزمینۀ ارسالِ مستقیمِ داروهایِ مربوط به شیمی‌درمانی، به سلول‌های سرطانیصورت گرفته است. ( منبع: ویکی‌پدیا)

یکی از نانو داروهای پرکاربرد که زیرمجموعه‌ای از نانو داروهای لیپوزومی می‌باشد:

نام تجاری Doxil آن بوده که همان دوکسوروبیسین لیپوزومی می‌باشد.

چگونه این دارو تجویز می‌شود:

این دارو از طریق تزریق داخل وریدی و به‌صورت IV تجویز می‌شود و مزیت آن نسبت به داروهای کموتراپی آن است که بیشتر روی بافت سرطانی و تومور متمرکزشده و کمتر وارد سایر بافت‌های سالم خواهد شد (برخلاف سایر داروهای شیمی‌درمانی)

نانو داروی دوکسوروبیسین فقط به‌صورت تزریقی وجود داشته و فرم خوراکی آن موجود نیست. یک نانو داروی لیپوزومی و محرک است. این دارو، محرک یک ماده شیمیایی است که می‌تواند منجر به التهاب شود. اگر دارو از ورید خارج شود، می‌تواند منجر به آسیب بافتی شوند و پرستار یا دکتر که این دارو را می‌دهد باید به‌دقت آموزش داده شوند. اگر پس از تزریق، تجربه درد داشتید یا متوجه قرمزی و تورم در محل IV شدید، بلافاصله به مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌شود.

مقدار دوکسوروبیسین نانو داروی لیپوزومی که شما دریافت خواهید کرد، بستگی به عوامل بسیاری، ازجمله قد و وزن، سلامت عمومی و یا دیگر مشکلات سلامتی، و نوع سرطان شما دارد. پزشک شما، دوز و برنامه تزریق را تعیین می‌کند.

مکانیسم اثر:

تومورهای سرطانی برخلاف سایر سلول‌های طبیعی، تقسیم سلولی غیرقابل‌کنترل دارند. سلول‌های "عادی" هنگامی‌که در تماس با سلول‌های سرطانی قرارمیگیرند، توقف تقسیم سلولی رخ‌داده و از تکثیر آن‌ها جلوگیری می‌شود، این مکانیسم به‌عنوان مهار تماس سلولی شناخته‌شده تا سلول‌های سرطانی این توانایی از دست بدهند. و سلول‌های سرطانی دیگر توانایی لازم در کنترل و یا محدود کردن تقسیم سلولی نخواهند داشت. فرایند تقسیم سلولی، در سلول‌های طبیعی یا سرطانی است هر دو از طریق چرخه سلولی انجام می‌گیرد، از فاز استراحت، از طریق مراحل رشد فعال سلول‌ها، و سپس به میتوز (تقسیم سلولی).

توانایی شیمی‌درمانی برای کشتن سلول‌های سرطانی بستگی به توانایی خود مبنی بر توقف و نگه‌داشتن تقسیم سلولی دارد. معمولاً، داروها توسط آسیب رساندن به RNA یا DNA سلول که در حال رونویسی است، عمل می‌کنند. اگر سلولی، قادر به تقسیم نباشد، می‌میرد. سریع‌ترین سلول‌هایی که در حال تقسیم هستند، بیشتر احتمال آنکه توسط شیمی‌درمانی سلول‌های نابود شوند وجود دارد، و منجر به کوچک شدن تومور می‌شود. آن‌ها همچنین خودکشی سلولی (مرگ یا آپوپتوز) را القا می‌کنند.

داروهای شیمی‌درمانی تنها زمانی که سلول در حال تقسیم است (چرخه سلولی خاص است، )آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

شیمی‌درمانی بیشترین تأثیر خود را در کشتن سلول‌هایی می‌گذارد که به‌سرعت در حال تقسیم هستند، ازاین‌رو متأسفانه، شیمی‌درمانی تفاوت بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های طبیعی را نمی‌داند. خوشبختانه سلول‌های "عادی" دوباره رشد خواهند کرد و سالم باقی می‌مانند، درعین‌حال عوارض جانبی نیز رخ می‌دهد. سلول‌های "عادی" معمولاً با شیمی‌درمانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند به‌عنوان‌مثال: سلول‌های خون، سلول‌های در دهان، معده و روده و فولیکول‌های مو. درنتیجه کاهش تعداد کم‌خون، زخم دهان، تهوع، اسهال، و  یا ریزش مو از اثرات جانبی شیمی‌درمانی خواهد بود. البته داروهای مختلف ممکن است بخش‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهند.

دوکسوروبیسین به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک ضد تومور است. آنتی‌بیوتیک ضد تومور از محصولات طبیعی تولیدشده که توسط گونه از قارچ خاک استرپتومایسس ساخته‌شده است. این داروها در طول مراحل مختلف  از چرخه سلولی عمل می‌کنند و به‌طور خاص روی چرخه سلول خاص را عمل می‌کنند.

موارد مصرف:

  • دوکسوروبیسین هیدرو کلراید لیپوزومی تزریقی،که برای درمان بیماران مبتلابه سرطان پیشرفت کرده استفاده می‌شود.
  • برای درمان ایدز مربوط به سارکوم کاپوزی (Kaposi's sarcoma) در بیماران پس از ناموفق بودن شیمی‌درمانی سیستمیک یا عدم تحمل به سایر درمانها بکار می‌رود.
  • DOXIL در ترکیب با bortezomib برای درمان بیماران مبتلابه multiple myeloma قبلاً bortezomib  دریافت نکرده‌اند و یا درگذشته حداقل یک درمان دریافت کرده‌اند.
بالا