دوشنبه, 06 شهریور 1396 ساعت 23:52

مطالعات جدید نشان میدهد،استفاده از رژیم غذایی پرچرب در دوران بارداری میتواند به التهاب بیش از حدو احتمال ابتلا به سرطان سینه در نسلهای بعدی مرتبط باشد.
به گزارش مدیکال ساینس،محققان دانشگاه جورج تاون آمریکابا بررسی موشهای آزمایشگاهی دریافتند،رژیم غذایی پرچرب موشها منجر به تغییرات ژنتیکی در حیوان میشود که میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در سه نسل آینده افزایش دهد.این مطالعه نشان میدهد؛تغییرات ژنتیکی ناشی از رژیم غذایی پرچرب در دوران بارداری در نسل اول و سوم موشهای ماده مشهود است.محققان در طول آزمایش دریافتند چند ژن مختلف در زنان با افزایش احتمال به سرطان سینه ،افزایش مقاومت در برابر درمان و اختلال ایمنی مرتبط است.این تحقیق ارتباط رژیم غذایی وشیوه زندگی وسرطان را بیش از پیش تایید میکند.

به رشد کنترل نشده سلولهای پوششی داخالی مجرای شیری یا لوبول،سرطان سینه گفته میشود.هر سینه از 15 تا 20 بخش بنام لوب تشکیل شده که بصورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند.لوبها مجموعه ای از غدد شیری هستند.هرلوب از بخشهای کوچکتری بنام لوبول تشکیل شده.سرطانی که از لوبول آغاز شود،سرطان لوبولار نامیده میشود.

سرطان سینه در زنان شایعترست،گرچه احتمال ابتلای مردان به این نوع سرطان نیز وجود دارد.معمولا پس از تشخیص سرطان و نمونه برداری،درمان آغاز میشود که شامل جراحی،پرتودرمانی،هورمون درمانی و شیمی درمانی است.در اغلب موارد،در صورت تشخیص بموقع و عدم گسترش تومور،و به تشخیص پزشک جهت درمان،تنها پرتو درمانی کفایت میکند،ازین رو معاینات مکرر و ماموگرافی سالانه به بانوان بسیارتوصیه میشود.البته اکثر بیماران پس از تشخیص و پیگیری بموقع،درمان شده و بدون کوچکترین تغییر به زندگی خود ادامه میدهند.بر اساس این گزارش،امید به زندگی و حمایت خانواده،یکی از مهمترین عوامل موفقیت در درمان سرطان سینه است،در کشورهای توسعه یافته به دلیل فرهنگ سازی در زمینه تغذیه سالم و فعالیت مستمر بدنی،درمان با موفقیت بیشتری صورت میگیرد.

شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 22:33

مطالعات نشان میدهد،ژنها میتوانند بر اساس میزان فعالیتشان موجب تشدید یا کاهش استرس شوند.افسردگی سالانه بر بیش از 300 میلیون نفر در جهان تاثیر میگذارد.اگرچه عوامل محیطی در بسیاری از موارد ابتلابه افسردگی نقش دارند،اما ژنتیک هم بسیار مهم است.حال مطالعه جدید محققان دانشگاه مریلند نشان میدهد چگونه یک ژن خاص نقش محوری در حفاظت درمقابل استرس یا ایجاد استرس بر اساس میزان فعالیتش دارد.این مطالعه برای اولین بار نشان میدهد که چگونه این ژن خاص موسوم به "اس ال سی شش آ یک پنج"در یک نوع نورون که نقش کلیدی در بروز افسردگی دارد عمل میکند.
مری کای لوبو،سرپرست تیم تحقیق،در این باره میگوید:" این مطالعه نشان میدهد چگونه میزان این ژن در این نورونها بر خلق و خو تاثیر میگذارد.افراد دارای میزان متغیر این ژن در مناطق خاصی از مغزشان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات احساسی مرتبط با استرس قرار دارند."
به گزارش مهر،در سال 2006،دکتر لوبو و تیم تحقیقش دریافتند، ژن "اس ال سی شش آیک پنج"در بین برخی نورونهای خاص مغز شیوع بیشتری دارد اخیرا آنها اثبات کرده اند که این نورونها در ابتلا به افسردگی مهم هستند.
به گفته لوبو،"دقیقا مشخص نیست که چگونه این ژن در مغز عمل میکند.نظریه ما این است که احتمالا با تغییر در میزان انتقال دهنده های عصبی مغزفعالیت میکند."
به گفته محققان ،شناسایی این ژن میتواند منجر به دستیابی به شیوه جدیدی برای درمان افسردگی شود.

جمعه, 04 فروردين 1396 ساعت 02:26

متخصصان علوم روانشناختی در مطالعات جدید خود به نقش یک هورمون در کمک به درمان افسردگی و اختلال دوقطبی پی برده اند.
به گزارش دارو غذا به نقل از ایسنا،گروهی از متخصصان در اروپا دریافتند که هورمون اریتروپوئیتین به بهبود کارایی ذهنی وادراکی در بیماران مبتلا به این دو نوع اختلال روانی کمک میکند.اگرچه در این مطالعه نقشی در بهبود کیفیت زندگی این بیماران نداشته است.
EPO پروتئینی است که در کلیه تولید میشود و در تولید گلبولهای قرمز و افزایش ظرفیت خون در حمل اکسیژن بیشتر ،نقش دارد.این هورمون در تولید داروهای نیروزا برای ورزشکاران نیز مصرف دارد.
به گزارش یونایتدپرس،هورمون ایتروپوئیتین همچنین برای درمان کم خونی استفاده میشود.نتایج این مطالعه در مجله اروپایی "نوروسایکو فارماکولوژی" منتشر شده است.
محققان در این مطالعه تاکید کردند:به رغم مشاهده اثرات مثبت و درمانی این هورمون هنوز مصرف آن برای این بیماران توصیه نمیشود تا زمانیکه مطالعه گسترده تر در این خصوص انجام شده و دوز مناسب و دفعات مصرف دارو و سایر احتیاط های لازم در نظر گرفته و تایید شوند.
متخصصان امیدوارند در آینده بتواندد از این هورمون برای کمک به درمان افسردگی و اختلال دو قطبی استفاده کنند.

دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 22:45

به مناسبت سالگرد امیرکبیر، به مطلبی پیرامون او و اقدامش پیرامون راه اندازی دارالفنون که به نوعی به توسعه علم و دانش در تمام علوم و البته پزشکی شد، می پردازیم.

دارُالفُنون نام مدرسه‌ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین‌شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد. دارالفنون را می‌توان نخستین دانشگاه در تاریخ مدرن ایران دانست. در نوشته‌های ایرانی، تا دیرزمانی همهٔ دانشگاه‌های خارجی را دارالفنون می‌خواندند. ساختمان دارالفنون در خیابان ناصرخسرو در مرکز شهر تهران جای گرفته است.

امیرکبیر پس از سفر به روسیه، متوجه نیاز فوری کشور به مرکز آموزش عالی گردید. لذا از ابتدای صدارت خود، برای ایجاد این مرکز تلاش کرد. ولی متأسفانه هیچ‌گاه شاهد افتتاح آن نشد. چرا که نخستین دسته از اساتید به سرپرستی دکتر یاکوب ادوارد پولاک، دو روز پس از دست‌گیری و تبعید امیرکبیر به تهران رسیدند و با استقبال گرمی مواجه نشدند. قریب ۱۴ سال پس از تاسیس مدرسه عالی دارلفنون و کمی پس از مدرسه ابتدائی رشدیه تبریز، مدرسه شوکتیه بیرجند سومین مدرسه از نوع مدارس جدید در ایران محسوب می‌شود که به دنبال آن دبیرستان شوکتیه و مدارس دشت بیاض نهبندان، سربیشه، خوسف و دبستان دخترانه شوکتی افتتاح گردید.

ورود استادان اتریشی

معلمان اتریشی در ۲۷ محرم سال ۱۲۶۸ هجری قمری دو روز پس از عزل امیرکبیر به تهران رسیدند. با وجود این امیرکبیر سفارش آن‌ها را به جان داود خان کرد و گفت چندان که می‌توانی به آنان مهربانی کن و نگذار ناراحت و پراکنده خاطر شوند. ناصرالدین شاه نیز از ورودشان با خبر و خوشحال شد و داودخان را به اعطای حمایل سرخ سرتیپی مفتخر کرد. گویا استقبال خوب و شایانی از اساتید اتریشی به عمل نیامده‌است. دکتر یاکوب ادوارد پولاک، از جمله آن استادان، سرگذشت پذیرایی سرد ایرانیان را این گونه نوشته‌است:

    ما در ۲۴ نوامبر ۱۸۵۱ به تهران وارد شدیم. پذیرایی سردی از ما نمودند. کسی به پیشواز ما نیامد و اندکی پس از آن آگاه شدیم که در این میانه اوضاع دگرگون شده‌است و چند روز پیش از ورود ما، در پی کارشکنی‌های درباریان و به ویژهٔ دسیسه‌های مادر شاه، که از دشمنان سر سخت امیرنظام بود، میرزا تقی‌خان از کار بر کنار شده بود. اما همین‌که امیر از ورود ما آگاه شد، به میرزا داوودخان گفته بود این نمساوی‌های بیچاره را من به ایران آورده‌ام. اگر سر کار بودم، اسباب آرامش آن‌ها را فراهم می‌کردم، اما اکنون نگرانم به آنان خوش نگذرد. سعی کن کارشان رو به راه شود.

گشایش

دارالفنون در روز یکشنبه ششم دی ماه ۱۲۳۰ برابر با پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با ۳۰ نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.

در روزنامه وقایع اتفاقیه آمده‌است:

    در روز یکشنبه پنجم ماه ربیع نخستین از سال ۱۲۶۸ هجری مطابق سنه خامسه از جلوس سعادت مانوس، مدرسه مبارکه دارالفنون، واقعه در ارک محروسه تهران که بنا و انشاء از سال سابق شروع شده بود بر حسب امر فرمان مطاع افتتاح گردید و از آن تاریخ علوم مستظرف و فنون مستحدث و صنایع مستغرب که حکمای اروپا اساس آن‌ها را در ظرف چندین قرن برپا ساخته بودند در این تأسیس با تقدیس انتشار همی گرفت و اشتهار همی پذیرفت.

در آن زمان هفت معلم اتریشی، آموزش محصلینی را که اغلب از خانواده‌های مهم و بانفوذ بودند، بر عهده داشتند. با وجود آغاز به کار مدرسه عملیات ساختمانی آن تا سال ۱۲۶۹ هجری قمری ادامه داشت. در سال ۱۳۰۴ قمری نیرالملوک وزیر علوم تالار نمایشی در مدرسه ساخت تا مکانی برای اجرای تئاتر باشد. از آن زمان درِ اصلی مدرسه در خیابان همایون بسته و دری به خیابان ناصریه سابق و ناصر خسرو فعلی گشوده شد. بعدها با اعتراض سفیر انگلستان به ملیت اتریشی این افراد، چند استاد ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی نیز به این افراد اضافه شدند. سه استاد ایرانی طب، عربی و جغرافیا و یک استاد فرانسوی مقیم ایران نیز بزودی به این جمع افزوده شدند.

نامگذاری

از نامه‌های به جا مانده از امیرکبیر و مندرجات روزنامه وقایع اتفاقیه و اسناد دیگر برمی آید در آغاز نام خاصی برای این واحد آموزشی در دست ساخت در نظر نگرفته بودند و از این بنا با عناوین «مدرسه، مدرسه جدید، مکتبخانه پادشاهی، تعلیم خانه، معلم خانه و مدرسه نظامیه» یاد شده‌است. در آخرین نامه‌ای که امیرکبیر به سفیر ایران در روسیه برای پیگیری جذب استادان اروپایی می‌نویسد، از این بنا به عنوان مدرسه نظامیه یاد می‌کند.

ریشه‌شناسی واژه دارالفنون

در منابع پیش و پس از تأسیس دارالفنون، به خصوص در خاطرات دانش‌آموختگان اروپا به واژه دارالفنون برمی خوریم. اینان زمانی که از دانشگاه‌های اروپایی نام می‌برند آنها را دارالفنون می‌نامند؛ مانند دارالفنون پاریس و دارالفنون لندن. واژه دارالفنون ترجمه Polytechnique فرانسوی یا Polytechnic انگلیسی است که عثمانی‌ها آن را به عربی ترجمه کردند و با همین لفظ وارد زبان فارسی شد.

بالا