پنج شنبه, 16 دی 1395 ساعت 17:51

وب‌سایت پزشکان بدون مرز: تبخال یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود. ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب خال در صورت، آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی فلج بل نیز می گردد. برای تب خال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می نماید.

 گرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تب خال از بین می رود اما همچنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود.

برای درمان خانگی و سریع تبخال می توانید یکی از روشهای زیر را انتخاب نمایید :

۱ – گل همیشه بهار

گل همیشه بهار از دیگر داروهای طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال دهانی است. شست و شوی تبخال با کمک عصاره همیشه بهار علاوه بر آن که به کنترل و از بین رفتن ویروس ها کمک می کند موجب تسریع روند درمان در بیمار نیز می شود. این مرهم علاوه بر خاصیت ضدویروسی موجب کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود.

برای تهیه این عصاره کافی است ۳ قاشق از گیاه خشک شده گل همیشه بهار را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این عصاره باقی بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره این گیاه شست و شو دهید.

۲ – روغن چای

استفاده از روغن چای تأثیر زیادی در پیشگیری از انتقال تبخال به سایر قسمت های عضو درگیر از قبیل لب و داخل دهان دارد.

روزی دو بار پنبه ای تمیز را به روغن چای آغشته کنید و روی تب خال قرار دهید.
این روغن به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش توان آن برای مقابله با ویروس تبخال، تأثیر زیادی روی از بین رفتن تبخال دارد.

۳ – سیر رنده شده روی لبتان بگذارید:

یک حبه سیر بردارید و آن را به دو نیم کنید. آن را به مدت ۱۰ دقیقه روی تبخال تان بگذارید. این کار را روز چند مرتبه تکرار کنید.

سیر روند گسترش تبخال را به سرعت کاهش می دهد و به اصطلاح آن را خشک می کند. بعد از دو الی سه روز تأثیر فوق العاده این ماده غذایی بد بود اما پرخاصیت را به چشم خواهید دید.

۴ – روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس دارویی گیاهی است که اگر به مدت یک هفته روی تب خال قرار بگیرد، علاوه بر ضدعفونی کردن محل تب خال، موجب درمان آن نیز می شود.

۵ – مصرف لبنیات مصرف کنید:

برای درمان تب خال، مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

۶ – درمان های دیگر تبخال

کمپرس یخ می تواند به کاهش التهاب و ورم تب خال کمک کند، اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تأخیر می اندازد.

استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از آن با استفاده از گوش پاک کن بر روی تب خال هر شش ساعت دوره تب خال را کوتاه نمی کند، اما ریزش ویروس را از روی زخم افزایش می دهد، بنابراین در بهبود آن مؤثر است.

۷- تبخال را دستکاری نکنید:

مراقبت نکردن و دست کاری کردن زخم ممکن است منجر به ایجاد عفونت ثانویه شود.

پنج شنبه, 16 دی 1395 ساعت 17:23

هوای سرد زمستان، می‌تواند تاثیر بسیار نامطلوبی روی لب‌هایتان بگذارد و البته مراقبت‌های نادرست نیز در این میان مزید بر علت می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها در این مطلب آورده شده است.

وب‌سایت زیبامون: درحال آرایش صورتتان هستید و نوبت به آرایش لب‌ها می‌رسد. اما آنقدر لب‌هایتان خشک شده که رژلب به سختی روی آن حرکت می‌کند و ترک‌ها مانع از پخش شدن رژ می‌شوند!

هوای سرد زمستان، می‌تواند تاثیر بسیار نامطلوبی روی لب‌هایتان بگذارد و البته مراقبت‌های نادرست نیز در این میان مزید بر علت می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • از بالم لب‌هایی که حاوی الکل یا رتینول هستند استفاده می‌کنید.
  • شب هنگام خواب، رژلبتان را پاک نمی‌کنید.
  • از رژلب‌های بی کیفیت استفاده می‌کنید.
  • آب بدنتان کم شده‌است.
  • لب‌هایتان را می‌مکید یا پوسته‌ها را می‌کنید.
 برای مراقبت از لب‌هایتان این راه‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

1. در منزل حتما از بخورهای مرطوب کننده هوا استفاده کنید. هوای بیرون به خودی خود، تاثیر زیادی در خشکی لبتان دارد، پس حداقل باید سعی کنید محیط خانه را مرطوب نگه‌ دارد تا شب تا صبح به هنگام خواب، خشکی لب‌هایتان تشدید نشود. 

2. وقتی از خانه بیرون می‌روید، به خصوص هنگام وزیدن بادهای شدید، حتما جلوی صورتتان را با شال بپوشانید. 

3. کم شدن آب بدن یکی از اصلی‌ترین دلایل خشکی لب در زمستان است. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و به مقدار زیاد از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید تا آب بدنتان همیشه در حد نرمال باقی بماند. با این کار لب‌هایتان نیز مرطوب خواهند شد.

4. کمبود ویتامین B، نقش زیادی در خشکی لب‌ها خواهد داشت. با مشورت پزشکتان، آزمایش انجام دهید و در صورت کمبود این ویتامین، از جانب پزشک به شما قرص‌های مکمل پیشنهاد خواهد شد.

5. سیگار کشیدن نیز خشکی لب‌هایتان را به خصوص در هوای سرد تشدید می‌کند. همینطور رنگ لب‌هایتان نیز به مرور تغییر خواهد کرد. تا حد امکان از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

6. به محض خشک شدن لبها اولین کاری که به ذهن همه ما می‌رسد این است که با مکیدن لب، آن را مرطوب کنیم. اما اینکار فقط و فقط خشکی لب‌هایتان را بیشتر می‌کند. همیشه یک بالم لب یه همراه داشته باشید و به محض احساس خشکی، از آن استفاده کنید.

7. روغن کپسول ویتامین E در رفع خشکی لب تاثیر بسیار زیادی دارد. این کپسول‌ها را خریداری کرده و روغن آن را خارج کنید و هر شب به لب‌‌هایتان بزنید.
جمعه, 16 مهر 1395 ساعت 13:06

در ادامه پست قبل، شپش سر یک نوع بیماری انگلی و مسری است که شایع در سنین دبستان تا دبیرستان بوده و با علائم خارش شدید در سر همراه است و خود می‌تواند منجر به ایجاد جوش‌های چرکی در سر شود، جای نگرانی وجود ندارد چون با استفاده از داروهای شستشو دهنده و شامپوهای مخصوص تخم این انگل و عارضه حاصل از آن قابل برطرف شدن می‌باشد. این بیماری برخلاف تصور اشتباه عموم، بیماری فقر فرهنگی یا اقتصادی نیست و هر قشری از جامعه می‌توانند به آن مبتلا شوند. شپش‌ها تا 6 ساعت می‌توانند زیرآب دوام بیاورند پس رعایت اصول بهداشت از حمام مهم‌تر است.

درماتیت سبوریک یک نوع بیماری مزمن پوستی است، با استرس و تغییر فصل فعال می‌شود. برای برطرف شدن خارش معمولاً با تجویز پزشک آستروئیدهای موضعی به‌صورت لوسیون و محلول‌ها و شامپوهای ضد قارچ تجویز می‌شود. این بیماری معمولاً با جوش‌های چرکی و دانه‌های قرمز همراه است ولی به‌مرورزمان برطرف می‌شود.

آکنه نیز همان جوش‌های غرور جوانی است که به‌مرورزمان برطرف خواهند شد.

در افرادی که به شپش سر و درماتیت سبوریک مبتلا هستند علائم ریزش مو مشاهده نشده اما در فولیکولیت ریزنده ممکن است ریزش مو نیز مشاهده شود. فولیکولیت ریزنده درواقع نوعی تنگ شدن و بسته شدن منافذ پوست می‌باشد و به دنبال آن رشد باکتری‌ها روی پوست سر اتفاق می‌افتد که عمق بیشتری از پوست سر را در برمی‌گیرد و به دلیل آسیبی که به ریشه مو وارد می‌شود، منجر به ریزش مو خواهد شد.

برخی توصیه‌های گیاهی:

  • استفاده از بخور آویشن و بابونه در مخلوط آب و گلاب جهت پوست صورت
  • برخی جوش‌ها ناشی از پرخوری است، این افراد متأسفانه گرایش زیادی به گوشت و شیرینی‌ها دارند. به این افراد توصیه می‌شود مصرف گوشت و شیرینی‌ها را کاهش دهند و در صورت تشخیص پزشک معالج، حجامت برای این افراد انجام گیرد.
  • عدم خواب در زمان مناسب و به میزان کافی منجر به حس کسالت در طی روز و از حالت افتادن پوست و گاها جوش صورت می‌گردد.
  • در اکثر افرادی که جوش چرکی داشتند مشاهده‌شده این افراد مشکل اجابت مزاج داشته‌اند. لذا برطرف کردن مشکل یبوست باید در الویت درمان قرار گیرد.
  • یکی از مهم‌ترین کمک درمان‌های جوش صورت تعریق و انجام فعالیت‌های ورزشی است طوری که نفس انسان به شماره بیافتد، صورت فرد سرخ‌رنگ شود و فرد عرق کند. این عرق سبب بالا بردن حرارت بدن شده و ماده زائد تجمع یافته زیر لایه‌های زیرین پوست بیرون می‌آید.

در پایان یادآور می‌شوم، استفاده از داروهای متعدد و به تجویز عوام بدون بررسی ریشه‌ای، فقط منجر به فروکش شدن موقت و عود مجدد و گاها وخیم‌تر بیماری خواهد شد. پس از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید زیرا دلایل جوش‌های پوستی و منشأ آن‌ها با یکدیگر متفاوت‌اند. یک نسخه را نمی‌توان برای همه بیماری‌های پوستی نوشت، به‌عنوان‌مثال بروز جوش در اطراف لب‌ها منشأ استرس و یا هورمونی دارد، جوش روی گونه نشانه مشکل سیستم تنفسی و آلرژی می‌باشد.

تمام کمک درمان‌های گیاهی برای برطرف شدن جوش در پوست و موی شما فقط نقش کمک‌کننده و محافظت‌کننده دارند و درمان اصلی باید به‌صورت سیستماتیک و ریشه‌ای توسط پزشک متخصص پوست و مو و بعد از انجام آزمایشات و در صورت لزوم، نمونه‌برداری و کشت میکروبی انجام گیرد.

جمعه, 16 مهر 1395 ساعت 12:56

سیستم بدن انسان دارای باکتری‌هایی تحت عنوان "فلورنرمال بدن" است که به‌صورت طبیعی بر روی پوست، داخل دهان، داخل واژن و... زندگی می‌کنند که البته به‌عنوان سیستم ایمنی عمل کرده و برای بدن مفیدند چون از وارد شدن میکروب به داخل بدن جلوگیری می‌کنند. درصورتی‌که دفعات استحمام طولانی شود، پوست چرب شده، منجر به تجمع بیش‌ازاندازه باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود که خود برای بدن مضر بوده و زمینه‌ساز جوش برای پوست و سایر بیماری‌ها برای سایر نقاط بدن خواهند شد. گام اول در جلوگیری از جوش‌های پوستی رعایت بهداشتو استفاده از شوینده‌های مناسب و بسیاری از همین موارد به‌ظاهر ساده، الفبای رعایت بهداشت بدن هستند لذا هیچ‌وقت از لوازم شخصی دیگران مانند ملافه، شانه، برس، کلاه، مقنعه، سنجاق و... استفاده نکنید.

عوامل متعددی سبب پدید آمدن جوش سروصورت می‌شوند که مهم‌ترین آن اختلالات هورمونی می‌باشد. استرس شدید، مصرف برخی از داروهایی که حاوی آندروژن هستند، سبک تغذیه نادرست، داشتن رژیم غذایی حاوی چربی زیاد، فست فودها، استعمال لوازم‌آرایش چرب، عوامل ویروسی، عوامل قارچی و یا عوامل ژنتیکی (بیماری پیلارسیست)، اگزما، حساسیت به شامپو و سایر محصولاتی با این مشخصات ازجمله عوامل بروز این مشکل هستند. البته رژیم غذایی پرچرب و شیرینی نیز جوش را تشدید می‌کند ولی علت اصلی جوش غذا نیست که با عدم مصرف بلافاصله برطرف شود. ظاهر شدن جوش در هر نقطه از بدن نشان‌دهنده عملکرد نادرست یک ارگان خاص می‌باشد.

به‌طورکلی پوست افراد چرب چون مستعد ابتلا به جوش است، باید دفعات استحمام حمام در این افراد بیشتر باشد و ملافه و رو بالشتی اشان به دلیل آنکه آغشته به چربی می‌شود سریع‌تر تعویض شود. اگر خارش شدید و ناگهانی شد باید ازنظر پدیکلوز توسط پزشک بررسی شود و اگر جوش‌ها منشأ چرکی داشته باشند با تشخیص پزشک درمان آنتی‌بیوتیکی شروع می‌شود. خارش سر همچنین می‌تواند به دلیل وجود شپش در سر، درماتیت سبوریک، آکنه و فولیکولیت ریزنده باشد.

بالا