جمعه, 11 خرداد 1397 ساعت 14:30

آبله مرغان

گردآوری شده توسط دکتر ماریت زاهدی نیک

آبله مرغان
علایم آبله مرغان:
بثورات جلدی(راشها) همراه با خارش،شایعترین علامت آبله مرغان هستند.7 تا21 روز قبل از بروز راشها و سایر علائم بیماری،عفونت وارد بدن شما شده است.48 ساعت قبل ازینکه راشهای پوستی ایجاد شوند،بیماری به اطرافیان قابل سرایت میباشد.سایر علائم به جز راش،ممکن است چند روز به طول بیانجامد،علایمی مانند:
تب ،سر درد،کاهش اشتها
یک تا دو روز پس از بروز این علائم ،راشهای پوستی ایجاد میشوند.قبل از بروز بیماری،راشها سه مرحله را طی میکنند:
مرحله اول:بروز برجستگی های قرمز یا صورتی رنگ در تمام قسمتهای بدن
مرحله دوم:برجستگی ها به تاول های آبدار تبدیل میشوند که ترشحاتی از آنها خارج میشود.
مرحله سوم:برجستگیها،سخت و پوسته پوسته شده و سپس شروع به بهبود میکنند.برجستگیهای روی بدن نمیتوانند به طور همزمان سه مرحله را طی کنند.تا زمانیکه همه تاولها روی بدن پوسته پوسته شوند،آبله مرغان واگیردار خواهد بود.بین 7 تا14 روز زمان میبرد تا تاولها بطور کامل از بین بروند.
دلایل ابتلا به آبله مرغان :
ویروس واریسلا زوستر،عامل ایجاد عفونت آبله مرغان است.در این ویروس از طریق تماس با فرد بیمار ،به دیگران منتقل میشود.ویروس واریسلا زوستر ،یک تا دو روز قبل از بروز تاول به افرادی که در اطراف بیمار هستند،سرایت میکند و تا وقتی که تمام تاولها،پوسته پوسته شوند،همچنان واگیردارست.این ویروس میتواند از طریق بزاق دهان،سرفه،عطسه یا تماس با ترشحاتی که از تاولها خارج میشود،منتشر شود و به افراد دیگر سرایت کند.
عوامل خطرزا:
چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

قرارگرفتن در معرض ویروس آبله مرغان،به واسطه عفونت فعال قبلی یا واکسینه شدن،خطر ابتلا به بیماری را کاهش میدهد.مصونیت در برابر این ویروس میتواند از مادر به نوزاد منتقل شود وکودک تا سه ماه پس از تولد در برابر این بیماری مصون خواهد بود.هر فردی که در معرض ویروس آبله مرغان قرارگیرد ممکنست به این ویروس آلوده شود.

خطر ابتلا به بیماری در موارد زیر افزایش پیدا میکند:
افرادی که اخیرا با افراد مبتلا به آبله مرغان تماس داشته اند.
کودکان و نوجوانان زیر 12 سال
بزرگسالانی که با کودکان مبتلا به آبله مرغان زندگی میکنند.
افرادیکه در مدرسه یا مهدکودک ساعاتی را سپری میکنند.
کسانیکه سیستم ایمنی بدنشان به دلیل مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاصی ضعیف شده است.
درمان:
به افراد مبتلا به آبله مرغان توصیه میشود علائم بیماری را مدیریت کنند،والدین باید کودکانی که به آبله مرغان مبتلا شده اند را به مدرسه یا مهد کودک نفرستند تا ویروس بیماری به بقیه دانش آموزان سرایت نکند.پزشک شما ممکنست داروهایی مانند آنتی هیستامین یا پماد موضعی برای شما تجویز کند.جهت تسکین خارش پوست میتوان توصیه های زیر را به کار گرفت:
-گرفتن دوش آب ولرم
-استفاده از لوسیون فاقد بو
-پوشیدن لباسهای نرم و کم وزن
بدن شما تا حدودی میتواند خود به خود آبله مرغان را برطرف کند.با یکبار ابتلا به آبله مرغان بسیاری از افراد نسبت به این بیماری مصونیت پیدا میکنند.
پیشگیری:
واکسن آبله مرغان در 98 درصد افرادیکه 2 دوز توصیه شده واکسن را دریافت کرده اند،میتواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد.این واکسن باید به کودکان 12 تا 15 ماهه تزریق شود.البته لازم است در سنین بین 4 تا 6 سالگی دوز یادآور واکسن دریافت شود.
زونا چیست؟

عفونتی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد میشود.حتی پس از برطرف شدن عفونت آبله مرغان ممکنست ویروس قبل از فعال شدن به صورت زونا ،سالها در سیستم عصبی شما زنده بماند.علایم آن معمولا به شکل خطی از تاولهاست که در یک سوی بدن و عموما بر روی بالاتنه،گردن یا صورت ظاهرمیشوند.
علایم زونا:
اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است.عموما درد در یک طرف بدن و در سطوح کوچک بروز میکند و به دنبال آن،راشهای قرمز نیز ایجاد میشوند.
مشخصات راشها عبارتند از:
لکه های قرمز
تاولهای آبدار که به راحتی میترکند
راشهایی که اطراف ستون فقرات تا بالاتنه را پوشانده اند.
بروز راش بر روی صورت و گوشها
احساس خارش

خوانده شده 5251 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 11 خرداد 1397 ساعت 14:35
محتوای بیشتر در این بخش: « تب بیماری رفلاکس معده »
بالا