پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 19:53

بیماری رفلاکس معده

گردآوری شده توسط دکتر ماریت زاهدی نیک

بیماری رفلاکس معده
GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE (GERD):

به آسیب مخاطی ناشی از رفلاکس (برگشت) غیر عادی محتویات معده (مواد اسیدی) به درون مری اطلاق میگردد. مری یک لوله عضلانی بطول 25 سانتی متر میباشد، که ازدهان تا معده کشیده شده است. غذا از میان مری به واسطه حرکات دودی شکل که یک سری انقباضات غیر ارادی عضلانی متوالی و موجی شکل میباشند ، به سمت پایین و معده رانده میگردد.نقطه اتصال مری به معده اسفنکتر تحتانی مری(LES) نامیده میگردد. معده از یک مخاط حفاظتی پوشیده گردیده است که آن را دربرابر آسیب اسید معده مصون میدارد. اما مری فاقد چنین پوشش حفاظتی میباشد.اسفنکترتحتانی مری(LES) بصورت یک دریچه یک طرفه عمل می کند.هنگام بلع این دریچه برای لحظه کوتاهی گشوده شده و مجددا بسته میگردد. اسفنکتر بصورت حلقه ای عضلانی در مدخل معده قرار دارد و با انقباضات خود مریمصرف برخی غذاها میتواند ایجاد رفلاکس و سوزش سر دل کرده و یا آن را تشدید کند: الکل، چای، قهوه، نوشابه های گازدار و نوشیدنیهای حاوی کافئین-شکلات-مرکبات(نارنگی، پرتغال، گریپ فروت)-گوجه فرنگی، رب و سس گوجه فرنگی – غذاهای تند و ادویه دار – غذاهای پرچرب – نعناع – غذاهای خشک مانند بادام زمینی – پیاز و سیر-فلفل سیاه – سرکه.قابل توجه است، الکل و نوشیدنی های کافئین دار (قهوه و چای) باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری میگردند.بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)‌ که اغلب با ترش کردن معده اشتباه گرفته می‌شود یکی از اختلالات شایع گوارشی است.گاهی ترکیبات اسیدی که به داخل مری وارد می‌شوند سبب سوزش، التهاب و زخم می‌شوند که این فرآیند غیرعادی می‌تواند منجر به سائیده شدن و نازک شدن جداره مری شود.
بیشتر زنان باردار به خاطر این اختلال به خصوص در ماه های دوم و سوم بارداری شکایت می کنند. این عارضه در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش فشار به دستگاه گوارش بروز می کند. علائم خفیف سوزش معده در دوران بارداری با تغییر در روش زندگی قابل درمان است. مثلا افزایش توالی صرف غذا و کاهش حجم وعده ها ، اجتناب از خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا ، عدم مصرف غذاهای چاشنی دار و سرخ شده. چنانچه علائم شدید باشد بهتر است قبل از مصرف هر دارو به پزشک مراجعه کنید.
کاهش وزن :
نتایج مطالعات نشان می‌دهد تنها 10 درصد کاهش وزن می‌تواند علائم رفلاکس معده به مری را کاهش دهد.
رژیم غذایی ضدرفلاکس :

با حذف مواد خوراکی که در بالا ذکر شد می‌توانید علائم رفلاکس را کاهش دهید.
خوردن بادام خام :


بادام خام با تولید «آلکالین» می‌تواند PH‌ وضعیت اسیدیته معده را تنظیم کند زیرا بادام منبع کلسیم است.

آلوئه‌ ورا :

با خوردن روزانه 60 میلی لیتر شربت غیرفرآوری شده آلوئه ورا علائم رفلاکس کاهش می‌یابد.
علایم رفلاکس معده:

-سوزش سردل احساس سوزش و درد در مری زیراستخوان جناغ سینه به علت برگشت اسید معده. درد از قفسه سینه آغاز گردیده و ممکن است به گردن، گلو، فک و دندانها انتشار یابد.

-برگشت محتویات معده(REGURGITATION): برگشت مایعات و یا مایعات به همراه مواد غذایی معده به دهان میباشد. علت آن عبور محتویات معده از اسفنکتر فوقانی مری (UES) میباشد.

-حال تهوع و استفراغ مزمن.

-مزه ترش و یا تلخ در دهان.

-احساس خفگی و یا جسم خارجی در گلو و یا مری.

-سرفه های مزمن.

-افزایش بادگلو. بادگلو معمولا با احساس سوزش در قفسه سینه و گلو همراه است.

-خس خس سینه و علایم شبیه آسم.

-تنفس بد بو – گلو درد – التهاب حنجره و پوسیدگی دندانها.

خوانده شده 7306 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 19:59
محتوای بیشتر در این بخش: « آبله مرغان شپش یا پدیکولوزیس »
بالا