چهارشنبه, 15 خرداد 1398 ساعت 17:26

شپش یا پدیکولوزیس

گردآوری شده توسط دکتر ماریه زاهدی نیک
شپش یا پدیکولوزیس شپش یا پدیکولوزیس

شپش یا پدیکولوزیس

شپش نوعی انگل کوچک است که در قسمتهای مختلف بدن زندگی می کند.شپش مشکل جدی برای سلامتی محسوب نمیشود اما بسیار آزاردهنده است و به راحتی به دیگران منتقل می شود.شپش ها در طول تاریخ بین مردم کشورهای مختلف منتشر می شدند، طوریکه در اروپا و حتی در مومیایی های مصر باستان نیز شپش وجود داشته است.

تخم های شپش معمولا به ساقه موها چسبیده اند و در پشت گوشها یا بخش بالایی گردن مشاهده می شوند.5 تا 10 روز طول می کشد تا این تخم ها که به رنگ روشن هستند، تغذیه از بدن میزبان را شروع کنند. به علاوه 7 روز زمان می برد تا تخمها به شپش بالغ تبدیل شوند.
انواع شپش:

شپش سر:

این نوع شپش معمولا بر روی موهای سر یافت می شود. تخم های شپش در لباس ها و سایر اشیایی که با سر تماس دارد (مانند کلاه، یقه لباس، برس، شانه و...)منتشر می شود.

این گونه شپش غالبا پس از یک هفته از تخم بیرون آمده و بعد ازینکه به شپش بالغی تبدیل شد، حتی در صورتیکه دور از بدن میزبان باشد، می تواند 1 تا 2 روز زنده بماند.

شپش های بدن:

شپش ها در بخش های مختلف بدن لانه می کنند و سپس در لباسها و تختخواب افراد منتشر می شوند. بر خلاف شپش های سر،شپش های بدن ، به الیاف لباس می چسبند.شپش ماده 9 تا 10 تخم در یک روز و در کل عمر خود جمعا 270 تا 300 تخم می گذارد.
شپش های ناحیه تناسلی:

این شپش ها روی پوست و موی ناحیه تناسلی زندگی می کنند و از طریق رابطه جنسی ، استفاده از لباس و تختخواب اشتراکی انتقال پیدا می کنند. شپش های ناحیه تناسلی حتی به مژه ها نیز می چسبند.

شپش های سر غالبا در مدارس یافت می شوند.هر سال خصوصا در فصل پاییز، شیوع شپش در چندین مدرسه گزارش می شود. بر خلاف نظر عامه مردم، شپش های سر به همان اندازه که به موهای کثیف منتقل می شوند، می توانند به موهای تمییز نیز انتقال پیدا کنند.

نحوه انتقال شپش:

شپش های سر معمولا در بین کودکان در محیط های شلوغ مانند مدرسه یا مهدکودک، شیوع پیدا می کنند. شپش ها فاقد بال هستند و نمی توانند از بدن یک فرد به فرد دیگر بپرند یا پرواز کنند، آنها فقط خیلی سریع می خزند و با استفاده از پنجه های خود ساقه یک مو را گرفته و به موی دیگر منتقل می شوند. بنابراین اگر سر و موهای کودکان نزدیک یکدیگر باشد ،شپش ها فرصت پیدا می کنند تا از طریق کلاه، جالباسی، شال و روسرس، کلاه ایمنی، هدفون، برس، اسباب بازی و...از کودکی به کودک دیگر منتقل شوند.

عدم رعایت بهداشت، نقش موثری در انتقال شپش سر ندارد، اما در منتقل شدن شپش بدن بسیار تاثیر گذارست. شپش بدن معمولا در میان افراد فقیر و بی خانمان مشاهده می شود.شپش های تناسلی از طریق رابطه جنسی و استفاده اشتراکی از حوله، ملافه یا لباس، از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کنند.

علایم ابتلا به شپش:

مشاهده شپش بر روی پوست سر، لباس یا موهای زائد بدن

خارش شدید

مشاهده تخم شپش روی ساقه موها

مشاهده ضایعات پوستی قرمز رنگ در محل لانه گزینی شپش ها

درمان و پیشگیری :

استفاده از لوسیون ها، کرم های شستشو و شامپوهای مخصوص

خوانده شده 4602 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « بیماری رفلاکس معده حساسیت فصلی »
بالا