چهارشنبه, 15 خرداد 1398 ساعت 18:53

حساسیت فصلی

گردآوری شده توسط دکتر ماریه زاهدی نیک

حساسیت فصلی

همه ساله با تغییر فصل و افزایش حساسیت، زندگی برخی افراد دچار مشکل می شود. حساسیت فصلی که با علایمی مانند آبریزش بینی، خارش چشم، عطسه، قرمزی و التهاب چشم بروز می کند، افراد بسیاری را درگیر می کند. التهاب فصلی مخاط بینی یا حساسیت فصلی، معمولا به نام تب یونجه شناخته می شود.

تب یونجه زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن نسبت به برخی مواد واکنش نشان می دهد و مواد شیمیایی را برای مبارزه با آنها وارد خون می کند. وقتی سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک آلرژن بیرونی، مانند گرده گیاهان واکنش شدید نشان بدهد، تب یونجه روی خواهد داد.

علایم حساسیت فصلی :

طیف علایم حساسیت فصلی، از خفیف تا شدید است که متداولترین آنها شامل موارد زیر است:

  • عطسه
  • آبریزش یا گرفتگی بینی
  • آبریزش یا خارش چشم
  • التهاب سینوسها، گلو یا کانالهای گوش
  • گرفتگی گوش
  • ترشحات پشت بینی

علایمی که کمتر شایع هستند شامل موارد زیر است:

v      سردرد

v      تنگی نفس

v      خس خس سینه

v      سرفه

بسیاری از افراد که دچار تب یونجه یا حساسیت هستند، درگیر بیماری آسم هم می باشند.

علت حساسیت فصلی:

نام تب یونجه برگرفته از زمانی است که بسیاری از افراد هنگام برداشت یونجه یعنی در ماههای فصل تابستان دچار علائم حساسیت می شوند.

وقتی سیستم ایمنی بدنتان در مواجهه با مواد موجود در هوا که معمولا بی خطر هستند قرار می گیرد، علایم آلرژی فصلی بروز می کند و بدنتان با ترشح هیستامین و مواد شیمیایی دیگر در جریان خون، به این مواد بی ضرر واکنش نشان می دهد. این مواد شیمیایی، علایم یک واکنش آلرژیک را ایجاد می کنند.عوامل ایجاد کننده تب یونجه در فصول مختلف سال با هم متفاوت هستند.

درمان:

اگر با اجتناب از آلرژنها،علایم بیماری فرد کنترل نشود، درمانهای دیگری هم وجود دارد که شامل موارد زیر است:

v      داروهای ضداحتقان وآنتی هیستامینهایی که نیازی به تجویز پزشک ندارند، مانند سیتریزین و ترکیباتی از استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین

v      داروهای تجویزی مانند اسپری های استروئیدی

خوانده شده 3719 دفعه
بالا