شنبه, 17 آبان 1399 ساعت 16:26

باورهای غلط در مورد سرماخوردگی

گردآوری شده توسط دکتر ماریه زاهدی نیک

شروع فصل سرماخوردگی از اواخر شهریور است و تا پاییز و زمستان ادامه پیدا میکند اما معمولا در فروردین سال بعد به پایان می رسد.

باور غلط شایع در مورد سرماخوردگی بین مردم این است که تصور میکنیم سرماخوردگی همان آنفولانزاست. در حالیکه تحقیقات حاکی از آن است که ویروسهای سرماخوردگی در رطوبت پایین و در ماههای سرد سال فعال ترند، به علاوه رطوبت پایین باعث خشکی مخاط تنفسی شده و احتمال آلودگی به ویروس سرماخوردگی را افزایش می دهد.

عامل عامل ابتلا به سرماخوردگی یک ویروس است، بیش از 200 نوع ویروس میتواند باعث بروز سرماخوردگی شود، اما عامل اصلی ابتلا به آن رینوویروس است که به تنهایی مسئول بروز 50 درصد از سرماخوردگیها می باشد. سایر ویروسها نیز عبارتند از: ویروس کورونا، ویروسهای تنفسی، آنفولانزا و پارا آنفولانزا

علایم سرماخوردگی بین 1 تا 4 روز بعد از قرارگرفتن فرد در معرض ویروسهای سرماخوردگی بروز میکند و با سوزش گلو، آبریزش بینی، عطسه، احساس ناخوشی و خستگی آغاز میشود. احتمال انتقال سرماخوردگی در این زمان بسیار بالاست.

در چند روز اول بیماری، ترشحات بینی کاملا شفاف و رقیق اند، اما پس از چند روز غلیظ تر شده و سبز رنگ خواهند شد. سرفه هم ممکن است ایجاد شود، با این حال شدید نیست و ممکن است حتی تا دو هفته به طول انجامد.در افرادی که سابقه ابتلا به آسم یا برونشیت مزمن دارند ابتلا به سرماخوردگی میتواند باعث بدتر شدن بیماری شود.

ویروس سرماخوردگی باعث ضعف سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به سینوزیت عفونت گوش و یا حتی عفونت ریه میشود. در صورتیکه علایم بیماری پس از 3 تا 7 روز رو به بهبود نرفت و تب یا سر درد شدید و احساس ناخوشی افزایش یافت، احتمال اضافه شدن عفونت باکتریایی به ویروس سرماخوردگی وجود دارد.

در واقع سرماخوردگی معمولا با تب همراه نیست و وجود تب همراه با شدت علایم بیماری می تواند حاکی از وجود آنفولانزا باشد.

نکته اصلی در درمان بیماری، استراحت بیمارست ،شاید حتی لازم باشد بیمار در طول روز 12 ساعت بخوابد تا بهبود پیدا کند. استراحت در محیط با دمای متوسط و کمی مرطوب و مصرف مایعات فراوان (بدون کافئین یا الکل) باعث بهبود جریان ترشحات بدن بیمار خواهد شد.

باورغلط رایج دیگر در مورد سرماخوردگی بین مردم این است که مصرف آنتی بیوتیک در درمان یا حتی پیشگیری از شدت بیماری سرماخوردگی موثر است.

هنگام سرماخوردگی استفاده زیاد ازداروها حتی داروهای معمولی و بدون نسخه مانند مسکن ها و داروی ضد سرفه خصوصا در کودکان زیر چهار سال مورد تایید نیست. استفاده بیش از 3 تا 5 روز از داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین و اسپری بینی اکسی متازولین نیز تاثیر برعکس خواهد داشت و و موجب بدتر شدن احتقان بینی خواهد شد.همچنین این ضد احتقانها ممکن است بتعث افزایش فشارخون و ریتم قلب شوند و در افرادی که سابقه ابتلا به بیماری قلبی، تیروئید و دیابت دارند، بدون دستور پزشک نباید مصرف شوند.

آروماتراپی یا استفاده از روغنهایی مانند روغن اکالیپتوس یا اسطوخدوس ممکن است احتقان را کمتر کند اما باید در نظر داشت که استفاده از این روغنها در افراد مبتلا به آسم ممکن است باعث حمله شود.استفاده از داروی گیاهی اکیناسه معمولا باعث تقویت سیستم ایمنی بیمار خواهد شد ولی تخاصاصا ضد بیماری سرماخوردگی نیست.

خوانده شده 903 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حساسیت فصلی
بالا