پنج شنبه, 01 مهر 1395 ساعت 15:37

خشونت و زندگی

گردآوری شده توسط

کودک وقتی با خشونت زندگی می‌کند می‌آموزد که جنگجو باشد.و اگر با دوستی و محبت زندگی کند دنیایی امن و به‌دوراز خشونت را می‌آموزد .

خشونت استفاده از زور و فشار به‌منظور قرار دادن دیگران برخلاف خواسته‌شان است. در تمامی جهان خشونت به‌عنوان ابزاری برای کنترل و نوعی تلاش برای سرکوب و متوقف کردن افراد اغتشاشگر به‌حساب می‌آید. از طرفی کلمه خشونت طیف گسترده‌ای را پوشش می‌دهد بطوریکه می‌تواند از درگیری فیزیکی بین دو انسان تا جنگ و نسل‌کشی باشد.

خشونت ازنظر لغوی به معنای خشکی، تندی و سختی است و حالتی است که به‌طور فیزیکی و یا غیر فیزیکی فرد خواسته خود را به دیگران تحمیل می‌کند. لذا هرگونه رفتاری که باهدف آسیب رساندن باشد رفتار خشونت‌آمیز نام می‌گیرد.

جنسیت و خشونت: زنان به‌طور وسیع در مطالعات تجربی و تئوریک و در طول تاریخ نادیده گرفته‌شده‌اند. فمینیست‌ها خشونت علیه زنان را در خانه و هم در جامعه برجسته کرده‌اند. طبق گزارش‌ها جرائم در سال ۲۰۰۶ ،۷۶٫۲ درصد از بازداشتی‌ها مردان بودند و در ۲۰۰۴ زنان تنها ۷٫۱ درصد از جمعیت زندان‌ها را تشکیل می‌داند.

جوانان و خشونت: تقریباً ۳۴ درصد تمام بزهکاران در سال  2006 در امریکا، زیر ۲۱ سال بودند بعضی از محققین اظهار کرده‌اند که شاید رسانه‌ها منجر به خشونت جوانان می‌شوند، و یا نداشتن پدر و مادر مشترک، و کمبود محبت از جانب آنان شانس بیشتری برای خشونت دارند .   

گزارش جهانی (WHO) در مورد خشونت و سلامت این‌چنین است: «استفاده عامدانه از نیروی جسمی یا قدرت، به‌صورت تهدیدآمیز یا واقعی علیه خود، دیگری یا گروه یا جامعه‌، که موجب آسیب، مرگ، آسیب روانی، عقب‌افتادگی رشد یا محرومیت می‌شود یا احتمال این رخدادها را بسیار بالا می‌برد». WHO تخمین می‌زند که هرسال تقریباً ۱٫۶ میلیون زندگی در سراسر جهان به خاطر خشونت از دست می‌رود. خشونت برای افراد ۴۴۱۵ سال به‌خصوص مردان است.

خشونت از دید روانشناسان: این موضوع یک مشکل اجتماعی است و گاهی افراد آن را قانونی و مشروع می‌دانند، گاهی هم در مورد همسران به‌صورت آزار جسمی، روانی و اقتصادی اعمال می‌شود. دلایل گوناگونی برای خشونت مردان و زنان (کودکان گذشته) وجود دارد که شرایط اجتماعی، طبقه اجتماعی، اختلاف طبقاتی، اختلالات کودکی کمبودهای شخصیتی که ریشه در خانواده‌دارند آن را رقم می‌زنند.

افراد خشن قادر نیستند به هنگام مشکلات نظر و احساسات خود را بیان کرده و باوجود ضعف شخصیتی، عدم اعتمادبه‌نفس، استرس، عدم‌تشخیص واقعیت که نشانه ضعف تربیتی است به‌صورت عصبی و با خشونت رفتار خواهند کرد. این‌گونه افراد اکثراً خود را بی‌تقصیر می‌دانند. رشد مطلوب و سالم فرزندان مرهون ارتباط مؤثر و مطلوب والدین است که گاهی وضعیت شخصیتی این افراد می‌تواند نشأت‌گرفته از سختگیری‌های بی‌مورد و خشونت بیش‌ازحد پدر و مادر باشد که باعث کمرنگ شدن رابطه روحی، روانی و پیوند عاطفی شده و کودک را دچار احساس رنج، بدبینی، پوچی، بی‌اعتمادی و کاهش علاقه می‌کند. چنین روحیه‌ای زمینه را برای انواع انحرافات و ناآرامی‌ها و دوستی‌های خطرناک فراهم ساخته و به وجود آورنده اختلالات روانی و رفتاری در کودک می‌شود.

برخی از نکات و عوامل اثرگذار بر فرزندان: تماشای برنامه خشونت‌آمیز مانند تماشای مسابقه کشتی کج یا بوکس و برخی کارتون‌ها و فیلم‌ها رفتار تند و سرزنش‌آمیز و یا محبت و دلسوزی‌های بیجا از طرف پدر و مادر به‌نوعی آزاردهنده بوده و تضاد در رفتار والدین را نشان می‌دهد. گاهی نیز ناهماهنگی روش‌های تربیتی والدین موجب نافرمانی کودک می‌گردد یعنی پدر و مادر در نوع تربیت کودکشان تفاهم نداشته و دچار تردید هستند. البته مشکلات والدین نیز یکی از موارد تأثیرگذار در ایجاد اضطراب، ترس و اختلالات عادتی و تنش‌ها می‌گردد درنتیجه فرد در زندگی آینده خود نمی‌تواند نقش رو به رشد، متعادل و بالنده داشته باشد.

اقدامات پیشگیرانه: ابتدا باید از ویژگی‌ها و مراحل رشدی کودکانمان بااطلاع باشیم زیرا روش تربیتی در سنین گوناگون متفاوت است، روش تربیت کودک 4 ساله با 7 ساله و10 ساله تفاوت دارد. دختر یا پسر بودن کودک و ویژگی‌های درونی و بیرونی هر فرد که آیا درون‌گراست، آرام و گرم و صمیمی یا حسود و کمرو است... تا بتوانیم اقدامات لازم مثل همکاری و مشارکت دادن آن‌ها با توجه به سن، علاقه، ویژگی‌های جسمی و... را به‌درستی انتخاب کرده و اقدام مناسبی داشته باشیم.

در صورت مشاهده هرگونه رفتار نامتعارف باید عواقب اجتماعی آن گوشزد کنیم. دور کردن فرد از محیط خشونت و ارائه استدلال برای وی با توجه به سن آنان، تنبیه و تشویق به‌موقع به‌جا و به‌اندازه از دیگر عوامل مؤثر است (تشویق، یک پیام هیجانی مثبت به ناخودآگاه محسوب می‌شود که موجب ایجاد فرآیند اعتمادبه‌نفس خواهد شد). توجه شود که ابتدا باید از تشویق به‌عنوان رفتار مطلوب و سپس از تنبیه استفاده شود (تنبیه عملی است که باعث کاهش رفتار بد می‌شود بنابراین استفاده از آن باید صحیح و درست، خفیف و به‌موقع باشد همچنین قابلیت اجرا داشته و منصفانه باشد.)

توصیه چندراه برای درمان: ایجاد فرصت و راهی مناسب برای تخلیه انرژی مثل فعالیت ورزشی و ایجاد رقابت‌های درست و... فعالیت‌های هنری مثل نقاشی، امکانات برای تخلیه هیجانی در قالب مسابقات، جلوگیری از تماشای فیلم‌های خشن، شناسایی نقاط قوت و ضعف فرزندان برای تقویت و تکیه‌بر نقاط مثبتشان، مسئولیت‌پذیر کردن، تقویت روحیه تلاش و مقاومت در سختی‌ها و اهمیت دادن به علایق و سلیقه و نظرات آنان به‌منظور شکوفایی و پرورش استعدادشان، تقسیم‌کار در خانه بین اعضا برای ایجاد حس همکاری و مسئولیت‌پذیري، فراهم آوردن تفریح سالم، به همراه دوستان و خانواده، استراحت کافی و به‌موقع به‌منظور رشد برای روح و جسمی سالم، افزایش مهارت و آگاهی، ترغیب آن‌ها و ملزم کردنشان به یافتن الگویی مطلوب و اجرای رفتار درست و انتخاب‌شده، از اقدامات خانواده و سرپرستان می‌باشد.

خوانده شده 7704 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 آبان 1395 ساعت 00:48
Dr. Mariyet Zahedi Nik

I completed studies in two universities with two different majors at the same time(commercial management and software engineering). Then turned to my great love, medicine, by studying social working and nursing in Iran. After that I  immigrated to Austria and studied medical Informatics and Pharmacy in German in Vienna University .In 2011 and 2012 I was awarded as an Outstanding Student from” The students living abroad.” Due to some problems I had to stay and live in Iran for some years.  Having been here in Tehran only 3years, I am now finishing my education in Pharmacy in Shahidbeheshti University.

بالا