جمعه, 11 خرداد 1397 ساعت 14:27

یائسگی

گردآوری شده توسط دکتر ماریه زاهدی نیک

علایم یائسگی:

نوسان سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون ،باعث ایجاد علایم شایع یائسگی میشود.علائمی مانند:

گرگرفتگی
نوسان خلق
مشکل خواب
کاهش تراکم استخوانی
مشکل در تمرکز

تغییرات جسمی در دوران یائسگی:
1-گرگرفتگی

فیتواستروژنها ،هورمونهایی با منشا گیاهی هستند که تا حدی میتوانند تغییرات هورمونی که به دلیل یائسگی ایجاد شده را اصلاح کنند.غذاهای با منشا سویا حاوی مقادیر بالای فیتواستروژن هستند،بنابراین خوردن غذاهای حاوی سویا میتواند در این زمینه موثر باشد.سایر مکملهایی که در این گروه قرار می گیرند.عبارتند از:
سیب زمینی شیرین وحشی
سنبل ختایی
شیرین بیان
شبدر قرمز
هنگام استفاده از این گیاهان دقت کنید ،زیرا برخی از آنها میتوانند با داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند.حتما لازمست قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
2-حساس شدن پستانها

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن میتوانند در کاهش تورم ودرد موثر باشند.مطالعلت حاکی از آن است که برخی از گیاهان دارویی مانند موارد زیر میتوانند تسکین بخش باشند:

روغن کشمش سیاه منبع فوق العاده غنی از ویتامین سی و حاوی بسیاری از مواد مغذی است،این روغن در کاهش حساسیت پستانها موثر است.
روغن گل مغربی
روغن گل پامچال نیز در برخی از کشورهای اروپایی برای کاهش درد پستانها مورد استفاده قرار می گیرد.
3-خشکی واژن
در این خصوص مصرف روان کننده های بدون نسخه (جهت کاهش خشکی واژن)موثر میباشد.به علاوه دریافت استروژن میتواند در درمان خشکی واژن موثر باشد،اما ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد.
سکته مغزی،لخته های خونی ،حمله قلبی،سرطان پستان و... به این دلیل باید تا حد امکان کمترین مقدار استروژن مورد استفاده قرار گیرد.خانمهایی که سابقه ابتلا به یکی از بیماریهای ذکر شده را داشته باشند،نباید هورمون استروژن دریافت کنند.
4-بی اختیاری ادرار
بی اختیار ی ادرارممکن است خجالت آور باشد اما در یائسگی علائم شایعی محسوب میشود.انجام ورزشهایی که برای تقویت عضلات کف لگن مناسب هستند،میتواند تا حد زیادی در کنترل ادرار موثر باشد.از مصرف نوشیدنیهای کافئین دار یا الکی که میتواندد مثانه را تحریک کنند،خودداری کنید.مصرف غذاهای تند را نیز محدود کنید چراکه آنها باعث ایجاد مشکلاتی برای مثانه خواهند شد.پساری یا رحم بند،حلقه ای از جنس لاستیک ،پلاستیک یا سیلیکون است که داخل واژن قرار داده میشود.پساری ها میتوانند به هم ترازی اندامهای آن ناحیه کمک کرده و سرریزی ادرار را کاهش دهند.
5-افسردگی

در مرحله گذار به دوران یائسگی ،بسیاری از زنان ،اختلالات خلقی مانند احساس غمگینی،مشکل در تمرکر،عدم تمایل به انجام فعالیتهای روزانه و خواب زیاد را تجربه کرده یا در خوابیدن با مشکل مواجه هستند.
6-تعریق شبانه

تعریق شبانه به این معناست که هنگام خواب،بدن شما تعریق داشته باشد و با احساس گرما یا سرما از خواب بپرد.ممکنست این حالت یک یا چندینبار در طول شب اتفاق بیفتد.پریدن از خواب برای چندین مرتبه ،باعث میشود که نتوانید خواب خواب راحتی داشته باشد.به دنبال این مشکل ممکست بسیاری از زنان،مسائل دیگری مانند احساس خستگی،تحریک پذیری،مشکل در تمرکزو نوسان خلق را نیز تجربه کنند.
7-مشکلات خواب

افراد در صورتیکه حتی شبها در خواب تعریق نداشته باشند،ممکنست از خواب بپرند.مشکلات خواب میتواند باعث شود افراد در روز بعد،خستگی،تحریک پذیری و تند مزاجی داشته باشند.
تمام تغییرات جسمی یاد شده در اکثر بانوان مشاهده شده وقابل درمان بوده و جای نگرانی نیست.

خوانده شده 4803 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 11 خرداد 1397 ساعت 14:30
بالا